Bizimle İletişime Geç

SAĞLIK

​KOÇ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NİN “ÖZEL HASTANE SINIFI” AÇILDI

Koç Üniversitesi Hastanesi, tüm kronik hastalıklar nedeniyle yatılı tedavi gören çocukların eğitimine devam edebilmesi için “Özel Hastane Sınıfı”nı açtı. 12 Şubat 2020 Çarşamba günü, Koç Üniversitesi Hastanesi’nde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle eğitime başlayacak “Özel Hastane Sınıfı”nın açılış töreni gerçekleşti. Törene, Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt, Koç Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Erdal M. Aksoy, Pediatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cansın Saçkesen ve Koç Üniversitesi Hastanesi Çocuk Psikoloğu Aslıhan Özcan katıldı.

Hastanede ya da evde uzun süre tedavi gören çocukların eğitim hakkından faydalanabilmeleri amacıyla başlatılan “Öğretmenim Elimi Tut” projesi kapsamında hayata geçirilen Koç Üniversitesi Hastanesi’nin “Özel Hastane Sınıfı”, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle açıldı. İdeal hastane sınıfı kriterlerine göre düzenlenen ilk vakıf üniversitesi hastane sınıfının açılış törenine, Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt, Koç Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Erdal M. Aksoy, Pediatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cansın Saçkesen ve Koç Üniversitesi Hastanesi Çocuk Psikoloğu Aslıhan Özcan ile Koç Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gören çocukların velileri katıldı.

“Öğretmenim Elimi Tut” projesi kapsamında hayata geçirilen “Özel Hastane Sınıfı”nda, uzun süreli tedavileri nedeniyle eğitim süreçlerine dahil olamayan çocukların eğitime hastane ve evde erişimleri amaçlanıyor. Projeyle, hastanelerin ilgili servislerinde hastane sınıflarının açılması, bu sınıflarda erken çocuklukta aile danışmanlığıyla başlayıp, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitimlerin devam edebilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretmenlerin görevlendirilmesi hedefleniyor.

Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Yeşilyurt, yaptığı açılış konuşmasında; “2023 vizyonumuz kapsamında özel eğitim ihtiyacı olan ve kronik hastalık tedavisi gören çocuklarımızın okullaştırılması amacıyla İstanbul il genelinde tüm eğitim araştırma hastanelerimizde eğitim veren sınıflarımıza bugün bir ilk olarak vakıf üniversitesi hastanesini ekledik,” dedi.

“Özel Hastane Sınıfı” açılışında konuşan Koç Üniversitesi Pediatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cansın Saçkesen, “Hastane sınıfının açılışıyla ‘Mutlu Çocuk Mutlu Aile’ hayalimizi hayata geçirdik. Program kapsamında çocuklarla vakit geçiriyor, onlarla oyun oynuyor, özel günlerde aktiviteler ve eğlenceler organize ediyoruz. “Hastane Sınıfı” da bu programın bir parçası olarak açılıyor. Bu ilk günden beri mimari projenin de içerisinde yer alan ve hep sınıf açılsın diye gözetilen, yıllar öncesinden aslında planı yapılan bir hayal. Bir başka hayalimiz de yeni bir ‘Mutlu Çocuk Dostu Hastane’ olması. Bu “Hastane Sınıfı”nın iki yeniliği var; pilot proje olarak vakıf üniversitesi hastanesinde ilk defa açılması ve bütün kronik hastalıklara yönelik olması, yani sadece onkolojik, hematolojik hastalıklara değil, organ nakli, karaciğer ve böbrek hastalığı, kronik akciğer hastalığı ve her türlü enfeksiyon hastalıkları da dahil olmak üzere, tüm kronik hastalıklara yönelik olması,” dedi.

Hastane sınıfının akademik olduğu kadar terapötik yönde de önemli bir etkisi olduğunu belirten Koç Üniversitesi Hastanesi Çocuk Psikoloğu Aslıhan Özcan, “Kronik hastalık ve tedavisi bir çocuğun hayatında pek çok alanı etkiliyor. Fiziksel değişimlerin yanı sıra, bilişsel, sosyal, duygusal değişimler oluyor. Sürekli yapılan hastane ziyaretleri çocuğun arkadaşlarından ve okulundan ayrı kalmasına sebep oluyor. Bir çocuğun hayatında çok önemli bir yeri olan ve aynı zamanda da bir kimlik niteliği taşıyan öğrencilik sekteye uğruyor. İlaçların yan etkisiyle bağışıklık düşüyor, eskisi gibi sosyalleşmesine izin verilmiyor ve kendini izole hissedebiliyor. “Hastane Sınıfı”, bir çocuğa tedavi sırasında normal yaşamını, sağlıklı hayatını hatırlatan ve motive eden en önemli unsur. Öğrenci kimliğini devam ettirebilmek, çocuk için normallik hissini koruyor. Sınıfta veya en azından yatak başına gelen öğretmenle ilişki kurabiliyor ve sosyalleşiyor. Bir konuyu öğrenmek başarılı hissetmesini sağlarken, kronik hastalığın zarar verdiği özgüvenini tekrar kazanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca hastane sınıfında müdahale veya tedavi yapılmadığı için, sınıf çocuk için hastanede az rastladığı güvenli ve sakin bir alana dönüşüyor. Bu kıymetli kazanımlara bakarak, biz de “Hastane Sınıfı”nın akademik olduğu kadar terapötik yönde önemli bir etkisinin olduğunu biliyoruz. Hastanemizde yatan tüm çocukların yaşam kalitelerini artırmak, onlara hastanede olumlu tecrübeler yaşatmak bizim en büyük hedefimiz. Bu nedenle yurtdışındaki modellerden esinlendik ve çocuk hastalarımız için “Mutlu Çocuk Mutlu Aile” programını kurduk. Türkiye’de öncü niteliğindeki bu programımızın en önemli ve vazgeçilmez ayaklarından biri de, ‘Hastane Sınıfı’mız,”dedi.

Genel4 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ4 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ4 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL4 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL4 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM4 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA4 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM4 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA4 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM4 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL4 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET4 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL4 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ4 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL4 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ4 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL4 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET4 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR4 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET4 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET4 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”