Bizimle İletişime Geç

İSTANBUL

​ÜSKÜDAR’IN “KADER PROJESİ”NDE SONA YAKLAŞILDI

Üsküdar sahilini, yağışlı havalarda İstanbul Boğazı’yla birleştiren görüntüler, tarihe karışıyor. İSKİ’nin Mayıs 2018’de başladığı, 2019’daki seçim süreçlerinde durma noktasına gelen “Çavuşdere –Bülbüldere Tünel İnşaatı”, İBB’nin yeni yönetimince hızlandırıldı. Hattın, 822 metrelik Çavuşdere bölümünün kazısını gerçekleştiren TBM (Tümel Açma Makinesi), İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı mini törenle yer üstüne çıkarıldı. Projenin 906 metre uzunluğundaki Bülbüldere Yağmursuyu Tüneli bölümü, 2020 yılının Ekim ayında tamamlanacak.

ÜSKÜDAR / İSTANBUL

İSKİ, 4 Mayıs 2018’de, “Asya Bölgesi 5. Kısım Müteferrik Atık Su, Yağmur Suyu Kanalı ve Çavuşdere –Bülbüldere Tünel İnşaatı”na başladı. Üsküdar Meydanı ve sahilinde, küresel iklim değişikliklerinin etkilerine bağlı olarak yaşanan ani yağmur suyu baskınlarına son vermek amacıyla işleme alınan proje, 2019’un Ocak ayından itibaren durma noktasına geldi. 23 Haziran seçimleriyle birlikte ikinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı’na seçilen Ekrem İmamoğlu’nun ilk talimatlarından biri, söz konusu projenin hızlandırılması oldu.

“BİR YANDAN ŞEHİR YAŞAMI DEVAM EDECEK”
Projenin, Üsküdar sahili ve Çavuşdere arasındaki 822 metrelik bölümünün kazı çalışmasını gerçekleştiren TBM (Tunel Boring Machine – Tünel Açma Makinesi), İBB Başkanı İmamoğlu’nun katılımıyla yer üstüne çıkarıldı. TBM’nin çıkarılması için gerçekleştirilen mini törende, proje çalışanlarına eldiven ve maske dağıtılıp, dezenfektan ikram edildi. İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu’dan projenin detaylarıyla ilgili bilgi alan İmamoğlu, “Herkes hijyen kurallarına ve dezenfeksiyona uyuyordur diye düşünüyorum. Hepimize Allah yardım etsin. Önemli bu süreçler. Bir yandan şehir yaşamı devam edecek ama şu anda tamamen herkesin evinde olmasını istiyoruz. Bu konuda çalışma arkadaşlarımızın da bazı tebliğleri var. Ama bu sürecin de bitmesi lazımdı, onun için aranıza katılmak istedim” dedi. İnşaatçılık sektöründe “Köstebek” olarak tabir edilen TBM, alkışlar eşliğinde yer üstüne çıkarıldı.

PROJENİN DETAYLARI
Çavuşdere Yağmursuyu Tüneli, toplam bin 729 metre uzunluğunda, 3 bin 200 milimetre çapında 2 farklı yağmursuyu tünelinden oluşan projenin birinci kademesini oluşturmakta ve 822 metre uzunluğunda. Projenin ikinci kademesi kapsamında ise 3 bin 200 milimetre çapında, 906 metre uzunluğunda Bülbüldere Yağmursuyu Tüneli inşa edilecek. 2020 yılı Ekim Ayı sonunda tamamlanacak ve yaklaşık 80 milyon TL’ye mal olacağı tahmin edilen proje kapsamında, ayrıca Üsküdar İlçesi’nde 6 bin 415 metre atıks u toplama hattı ile 5 bin 309 metre uzunluğunda yağmur suyu toplama hattı inşa edildi. İstanbul’un uzun yıllardır çözülemeyen Üsküdar Sahili ve Meydanı’nda yaşanan yağmur suyu taşkınlarına son verecek proje sayesinde Üsküdar İlçesi’nin Aziz Mahmut Hüdai, Ahmediye, Zeynep Kamil, Mimar Sinan, Valide-i Atik, Murat Reis, Hakimiyeti Milliye, Selmani Pak, Çavuşdere, Dr. Fahri Atabey ve Selami Ali Mahallelerinde zaman zaman yaşanan su baskınları da tarihe karışmış olacak.

Genel4 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ4 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ4 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL4 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL4 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM4 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA4 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM4 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA4 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM4 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL4 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET4 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL4 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ4 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL4 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ4 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL4 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET4 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR4 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET4 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET4 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”