Bizimle İletişime Geç

SİYASET MANŞET

ATATÜRK KÜBA VATANDAŞI MI?


Kasvetli bir 10 Kasım sabahına her yıl olduğu gibi büyük bir özlem duygusuyla uyandıysanız, bu makaleyi okuduktan sonra Atatürk’e olan hayranlığınız ve özleminiz bir kat daha artacaktır.


Hayatının büyük bölümünü savaşlarla ve farklı cephelerde geçiren Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk sıradan bir lider değildi…


Kendi ülkesini düşman işgalinden kurtarmasının yanı sıra dünyada pek çok ülkeye de ilham kaynağı olmuş, bağımsızlık meşalelerinin yakılmasına katkı sağlamış bir liderdir Atatürk.


Türk milletinin gururu olarak tarih sahnesinde yepyeni bir sayfa açan ve Türk’ün gücünü, bağımsızlık sevdasını tüm dünyaya haykıran Atatürk, savaşlarda yendiği ülkeler tarafından bile saygıyla anılan bir lider olma özelliğine sahiptir. Dünyanın farklı birçok ülkesinde hatırasına dikilmiş öyle çok anıt, heykel ve ismi verilmiş park ve cadde var ki, okudukça hayranlığınız bir kat daha artacak.

Hollanda Amsterdam

Hollanda Amsterdam: Hem Türkçe hem de Hollandaca olarak yazılan anıtta ‘’ Burada Atatürk yurdu vardı, bu yurtta Türkler yaşardı, birlik ve beraberlik umut verdi, hatırlanmaları için bu anıt dikildi’’ şeklinde bir yazı bulunmaktadır.

Yeni Zelanda Wellington

Yeni Zelanda Wellington: Başkent Wellington’un Tarakina koyunda bulunan anıt, yeni Zelanda’nın savaş sırasında Atatürk’ün kumanda ettiği Türk ordusuna yenilmesine rağmen duyduğu saygıyı anlatmak adına dikilmiş.

Avustralya – Canberra

Avustralya-Canberra: Çanakkale savaşına katılan ve geri çekilmek zorunda kalan ülkelerden biri olan Avusturya da, Ataya olan hayranlığını bir Atatürk anıtı dikerek ölümsüzleştirmiş.

Romanya – Bükreş

Romanya-Bükreş: Romanya Bükreş’te Atatürk adı bir bulvara verilmiş. Bununla yetinmeyen Romanya, Bir Tiyatro binasının önüne konulan büstle Atatürk’e ne kadar önem verdiğini göstermiş.

Meksika – Mexico City

Meksika-Mexico City: Tam da 29 Ekim günü yapılan bir açılışla Le Reforme caddesinde açılışı yapılan Atatürk anıtı, Türkiye’den binlerce kilometre uzaklıkta bulunan Meksika’da yerini almış günümüzde hala ziyaretçilerini ağırlıyor.

Şili-Santiago: Başkentte Atatürk hatırasına ve mücadelesinin örnek alınması amacına yönelik olarak belediye tarafından parklardan birinde yaptırılan bir rölyefte ‘’ Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, vatanın fedakâr ve sadık hizmetçisi, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali’’ şeklinde bir yazı bulunmaktadır.

Japonya- Wakayama: Japonya’da emsalsiz kahraman Atatürk’ün aziz hatırasına saygı amacıyla Kuşimoto kasabasında bir heykel dikmiş.

Tüm bunlar dışında Atatürk’ü anmak ve kendi halkına tanıtmak amacıyla heykel, rölyef vb. eserler bulunduran bazı ülkeler ise,

Macaristan, Kazakistan, Azerbaycan, Bangladeş, Çekya, Afganistan, ABD, Polonya, Türkmenistan, Belçika, Peru, Dominik cumhuriyeti, İtalya, Makedonya, İsrail, Hindistan, Kırgızistan,

Şimdi de makalemizin başlığındaki sorumuzun cevabını vermeye geldi sıra…

Atatürk Küba vatandaşımı?

Elbette değil…

Ancak Küba dünyadaki birçok ülkeden farklı olarak ülkesinde hiçbir yabancı devlet adamının heykelinin dikilmesine izin vermemiş.

ATATÜRK hariç.

Evet, yanlış okumadınız…

Küba’da hiçbir yabancı bir ülke liderinin heykelinin dikilmesine izin verilmezken sadece büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli bulunuyor.

Küba’nın kendi vatandaşı gibi saygı gösterdiği Mustafa Kemal Atatürk’ün 81. Ölüm yıldönümünde aziz hatırasının önünde tüm Türkiye olarak saygıyla eğilmeli, sonsuz şükranlarımızı sunarak ruhuna Fatiha okumalıyız.

Bu vatan sana minnettardır Ruhun Şad Olsun ATAM…


NECDET TAMDOĞAN
“SÖZÜN BAŞLADIĞI YER”
TÜM YAZILARI

Genel5 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ5 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ5 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL5 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL5 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM5 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA5 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM5 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA5 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM5 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL5 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET5 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL5 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ5 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL5 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ5 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL6 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET6 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR6 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET6 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET6 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”