Bizimle İletişime Geç

ANKARA

BAŞKENT TAKSİLERİNDE AKILLI DÖNÜŞÜM…

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MANSUR YAVAŞ’IN “AKILLI TAKSİ PROJESİ” GÖRÜCÜYE ÇIKTI.


SEÇİM VAATLERİ ARASINDA YER ALAN “AKILLI TAKSİ PROJESİ”NİN İLK PROTOTİPİ ÜZERİNDEN TANITIMINI YAPAN BAŞKAN YAVAŞ, 7 BİN 701 TAKSİYE ÜCRETSİZ ENTEGRE EDİLECEĞİNİ AÇIKLADI.


GÜVENLİK BAŞTA OLMAK ÜZERE BİRÇOK YENİLİK GELİYOR

Projenin sadece taksici esnafına değil müşterilere, belediyelere ve şehir ulaşımına çeşitli faydalar sağlayacağına dikkat çeken Başkan Yavaş, taksilere entegre edilecek teknoloji sistemi sayesinde müşterilerin daha rahat ve güvenli ulaşım hizmeti alacağını söyledi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Yavaş, “Çalışmalar tanımlanınca Ankara’daki 7 bin 701 taksiciye ücretsiz olarak dağıtılacak. Bunun finansmanı da belediyeden çıkmayacak. Yaptığımız sözleşmeler doğrultusunda internet kullanımı, sözleşmenin uzun süreli verilmesi ve reklam anlaşmalarıyla ücretsiz olarak takılacak. Bunun şoför esnafına faydası var. Bunun müşteri için bir takım yaraları var. Belediye ve şehir ulaşımı açısından faydası olacak. Akıllı Ankara Projesini uygulamamız için yardımcı olacak. Taksilerin ön ve arka kameraları olacak. İçişleri Bakanlığı’nın aradığı standartlarda bu uygulama içerisinde var. İçişleri ile entegre tamamlandığı zaman Allah korusun kaza yaptığı zaman aracın dışındaki görüntüler olduğu gibi içindeki görüntüleri de göreceğiz” dedi.

 Aynı zamanda taksici esnafının can güvenliğinin sağlanmasına da katkıda bulunacak sistemde panik butonları yer alacak. Müşteri ya da sürücü herhangi bir acil durum karşısında “panik butonu”na bastığında Çağrı Merkezi otomatik olarak devreye girecek ve acil durum emniyet güçlerine bildirilecek.

Takside bulunan kameralar, Emniyet birimleri için İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında yüz tanıma yapılmasını ve aranan kişilerin tespitini de kolaylaştıracak. Taksi içerisinde ve dışarısında herhangi bir olay anında şoför ve yolcu tarafındaki panik butonuna basıldığında olay görüntüleri kayıt altına alınabilecek.

BAŞKENT TRAFİĞİNE ALTERNATİF ÇÖZÜM

Sistemin çalışma yöntemine ilişkin bilgi de veren Başkan Yavaş, şöyle konuştu: 

“Örneğin; internet vasıtasıyla şu anda Ankara’da trafikte kaç taksinin olduğunu göreceğiz. Bu bizim trafiği düzenli şekilde idare etmemize yarayacak. Sadece dolmuşlar kalıyor. Onlarla da görüşeceğiz. Onlar da sisteme dahil olduğunda trafik sıkışıklığı azaldığı gibi yolcu konforu da artacak. Taksileri de sisteme dahil ettiğimizde şehir içi trafiği rahatlayacak.

Şöyle ki; durak harici taksiler trafikte müşteri bekliyorlar. Artık müşteri beklemeyecekler. Müşteri onları bulacak. Yine duraktan taksi çağırmak için bu uygulamayı indirdiklerinde istedikleri taksiyi çağırabilecekler. Dolayısıyla trafikteki dolaşım daha az olacak.”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, taksi ücretlerinin ayarlanması konusuna da açıklık getirerek, “Taksi ücretlerine zam geldiği zaman esnaf 450 liraya ayarlama yaptırıyordu. Bu ayarlamaya gerek kalmayacak. Otomatik güncellenecek. Ayrıca taksicilerimiz reklam alabilecekler. Buradan ilave para kazanabilecekler” dedi.

AKILLI KART

Ankara’da akıllı kent uygulamalarını hayata geçirmeyi sürdüreceklerinin altını çizen Başkan Yavaş, “Akıllı Kart yakında devreye giriyor. Mobil uygulamamızla müşteriler, akıllı kartlarla taksi ücretini ödeyebilecek, gittikleri yolu görebilecek. Kestirmeden mi gidiyor, yolu uzatarak mı gidiyor bunu görebilecek. Ankara’da böyle bir şikayet olmadı ama yine de müşterinin daha güvenli seyahat etmesi sağlanacak. Taksiyi eğer uygulama üzerinde çağırdıysa, hangi taksicinin geldiğini görecek, plakayı görecek, aracın modelini görecek ve o araca bindiğinden itibaren de kaç lira ödeyeceğini peşinen görecek. Yakında ihalesi yapılacak. Sponsor olacak şirketlerle de görüşmelerimiz tamamlandı” diye konuştu.

“Akıllı Taksi Projesi” uygulamasıyla taksi içerisinde unutulan kayıp eşyalar yer ve konum bilgisi alınarak sahibine iade edilebilecek. Taksilere yerleştirilecek tabletlerdeki yazılımın yabancı dil desteği sayesinde Ankara’ya gelen turistler kadar taksici esnafının da iletişim problemi ortadan kalkacak.

ANKARAKART İLE ÖDEME

Sistem sayesinde müşteri seyahat bilgilerini araç içerisindeki tabletlere girerek, yolculuk esnasında ödeyeceği tutarı öğrenebilecek.

Nakit taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıracak sistemle vatandaşlar, taksi ücretlerini kredi kartı dışında ANKARAKART ile de ödeyebilecek. Taksici esnafının da reklam alarak ek bir gelir sağlayacağı sitemle, Başkentli taksiciler ekonomik olarak da rahatlayacak.

Akıllı kent uygulamaları kapsamında taksilere yerleştirilecek sensör aracılığıyla ayrıca hem şehrin hava kirliliği hem de gürültü kirliliği ölçülebilecek.Genel5 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ5 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ5 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL5 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL5 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM5 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA5 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM5 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA5 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM5 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL5 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET5 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL5 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ5 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL5 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ5 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL5 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET5 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR5 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET5 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET5 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”