ulubaysigorta
KÖRFEZ TV

BEYİN GELİŞİMİ VE ERKEN MÜDAHALE

Selanur GÜNGÖR

Selanur GÜNGÖR

Bebek doğduğu anda beyninde yüz milyar nöron bulunmaktadır. Fakat bu nöronların tamamının birbirine bağlı olmadığı ve süreç içerisinde bağlandığı bilinmektedir.


Bu sürecin büyük kısmı 0-6 yaş arasında tamamlanmaktadır. Yüzdelik kısımla anlatacak olursak beyin gelişiminin yüzde 85’i 0-6 yaş arası geriye kalan kısmın yaşam boyunca tamamlandığı bilinmektedir.


Peki beyin gelişiminin bu kada hızlı olduğu bu dönemde erken müdahalenin önemini, 0-3 yaş döneminin kritikliğini ve bu süreçte çocuklarımızla nasıl vakit geçirmemiz gerektiğinden bahsedelim.


0-3 yaş sürecinde erken müdahale önemine bakacak olursak;  yüz milyar nöronun saniyede 700 ile 1000 arasında bağlanma hızı olduğu düşünülmektedir. Bu düşünce doğrultusunda yola çıkacak olursak  yeni doğan için kritik dönem olduğundan bahsedebiliriz. Nöron bağlantılarının nasıl olduğu konusuna gelecek olursak bebeğin her bağlantıyla birlikte çevresi ile olan iletişiminin arttığı bu doğrultuda dünya ile etkileşiminin arttığı sonucuna varabiliriz.


Sağlıklı bağlantılar kurmak için ne yapmalıyız?

Bu süreçte anne baba ve bakım veren kişilerin çocuğun ihtiyacını zamanında karşılaması, etkileşim esnasında ses tonu ve elbette sevgisi hissedilmelidir. 

Özellikle yeni doğan bebekle yapılan ten tene temasın  büyük öneme sahip olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu temasın sadece anne ile değil aynı zamanda baba ile de oluşturulması gerektiği bilinmektedir.

Çocuklarımızla geçirdiğimiz vaktin etkililiği büyük önem arz etmektedir. Çıngıraklar, baş üstü beşik oyuncakları, sesli  oyuncaklar, bez kitaplar, dokunsal farkındalık oluşturacak farklı dokularda materyaller
(pamuk, keçe, sünger vb..)  kontrast renklerin olduğu kartlar, kalın mukavvadan oluşan kitaplar ve onunla sevgi dolu vakit geçirecek ebeveynler oyun sürecini  geliştirdiği gibi beyin gelişimine büyük destek verecektir.

Nelerden uzak durmalıyız?

Bu sorunun en net cevabına gelecek olursak, elbette ekran etkileşiminden. Çağımızın vebası haline gelmiş olan ekran etkileşimi çocuklarda sosyal gelişime büyük oranda zarar vermektedir.

Bununla birlikte dil gelişimi,bilişsel gelişim akabinde diğer tüm gelişim alanlarına. Günümüz çocuklarının bir çoğunun ekrana bağımlığı olduğu yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır.

Çocuklarımızın geleceği için 3T’den uzak durmamız gerektiği çocukla çalışan tüm meslek elemanları tarafından onaylanmıştır. 3’T ; Tablet, Telefon Televizyon. Ekran etkileşimine maruz kalan çocuklarda sosyal izolasyona, adına tepki vermemeye, oyun oynamamaya, sınırlı göz temasına, birçok problem davranışa denk gelebiliyoruz.

Erken Müdahale Çok Önemli

Hazır beynin en hızlı geliştiği dönemin 0-6 yaş olduğunu biliyoruz ve en hızlı bağlantıların kurulduğu zamanın 0-3 yaş arası olduğu öğrendik; Çocuklarımızda var olan veya şüphelendiğimiz davranışlar için çocuk gelişimi uzmanlarına başvuralım.

Gerekli görmeleri durumunda sizleri nörolog, çocuk psikiyatristi gibi uzmanlara yönlendirecektir. Bu süreç doğrultusunda aman 3 yaşına kadar bekleyin konuşur, bunun babası da geç yürüdü, dayısı 4 yaşından sonra açıldı gibi duyacağınız binlerce cümleye kulaklarınızı kapayın hatta
bunu söyleyen kim olursa olsun duymamazlıktan gelin ve işinizi şansa bırakmayın.

Malesef bizler geç kalma sorunuyla çok sık karşılaşıyoruz. Çocuklarımız için geleceğimiz için ekrandan uzak, bol etkileşimli, ilimin ve bilimin yolundan ilerleyelim ve unutmayalım!

ERKEN MÜDAHALE HAYAT KURTARIR!


SELANUR GÜNGÖR
“Çocuk Gelişimi”

TÜM YAZILARIBU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ÇOCUK GELİŞİMİ - 2 Ekim 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Güncel Haber, Gazeteler, Son Dakika, Manşet, Siyaset, Sağlık, Ekonomi, Türkiye, Dünya, Moda, Magazin, Kültür Sanat, Ulusal Haberler, Yerel Haberler, Bölgesel Haberler, Köşe Yazıları...