Bizimle İletişime Geç

KÜLTÜR SANAT

BİLKENT SENFONİ ORKESTRASI KONSER SEZONUNU 12 EKİM’de AÇIYOR

Sezon Açılış Konserini Christoph-Mathias Mueller yönetecek. Karşı koyulmaz bir canlılık, sanatsal özgünlük ve üst düzey entelektüel hedefler: Christoph-Mathias Mueller’in hayat felsefesini anlatmak için başka söze gerek yok. 2005’ten bu yana Göttinger Senfoni Orkestrasının Baş Şefi olan İsviçreli maestro, orkestra ile yaptığı kayıtlarıyla iki kez ECHO Klasik Ödülünün sahibi oldu.


Konserin solisti, The New York Times’da “dikkat çekici” bir sanatçı olarak adından övgüyle söz ettiren soprano Emalie Savoy. 2015’te Münih’te düzenlenen ARD Uluslararası Müzik Yarışmasında birinci olan Savoy’un, ilk albümü, Emalie Savoy: A Portrait, 2016 sonbaharında GENUIN etiketiyle yayımlandı. Büyük beğeni toplayan albüm, Deutsche Schallplattenkritik ve ICMA ödüllerine değer görüldü.

12 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek Sezon Açılış Konserinde Weprik‘in Gettodan Şarkılar ve DanslarRavel‘in ŞehrazadMahler‘in “Titan” başlıklı Re majör 1.Senfonisi seslendirilecek. Konserin biletleri haftalar önce tükendi.

Konuk Şefler, Solistler, İkili Konçertolar

BSO sezonunda, usta sanatçılar, genç yetenekler, Ankaralı sanatseverlerin yakından tanıdığı isimler ile Türkiye’ye ilk kez gelecek sanatçılar bulunuyor.

Bu sezonda BSO’nun seslendireceği ikili konçertolar ön plana çıkıyor. Usta trombon sanatçısı Christian Lindberg 30 Kasım’da, BSO trombon grup şefi Cem Güngör ile Sandström‘ün İki Trombon ve Orkestra için Konçertosunu Türkiye’de ilk kez seslendirecek.

Bilkent mezunlarından Iraz Yıldız ve Yunus Tuncalı, Mozart‘ın KV.365, İki Piyano için Konçertosunu 9 Kasım’da Atatürk için yorumlayacaklar. Lucas ve Arthur Jussenkardeşler Poulenc‘in İki Piyano için Konçertosunu 21 Aralık’ta seslendirecekler.

Christoph Sietzen ile, eğitimini Almanya’da sürdüren Bilkent mezunu Elman MecidDorman‘ın İkili Perküsyon Konçertosunun Türkiye prömiyerini 8 Şubat’ta yapacaklar.

Önder Baloğlu (keman), Nil Kocamangil (viyolonsel) ve Çağdaş Özkan (piyano) Beethoven‘ın Op.56, Üçlü Konçertosunu Beethoven Serisi kapsamında icra edecekler.

BSO’nun solisti olacak diğer sanatçılar şöyle:

Piyano: Yulianna Avdeeva, İdil Biret, Yang Jiang, Gülsin Onay, Tamara Stefanovich; keman: Noah Bendix-Balgley, Jakub Jakowicz, Simone Lamsma, Andreas Neufeld, Stephan Picard; viyola: Lise Berthaud; viyolonsel: Zvi Plesser, Jonathan Roozeman, Kian Soltani; bandoneon: Tolga Salman; blok flüt: Maurice Steger; saksafon: Asya Fateyeva;soprano: Dilyara Idrisova, Eleanor Lyons; kontrtenor: Ray Chenez.

2019-20 sezonunun konuk şefleri:

Sibil Arsenyan, Gürer Aykal, Pierre Bleuse, Pablo Rus Broseta, Brandon Keith Brown, Tito Ceccherini, Vladimir Fanshil, Howard Griffiths, Michael Maciaszczyk, Işın Metin, Chris Moulds, Can Okan, Murat Cem Orhan, Masane Ota, Sebastian Perlowski, Adrien Perruchon, Christoph Poppen, Andrés Soto, Nil Venditti, Benjamin Yusupov.

Yeni Eserler, İlk Seslendirmeler, Özel Konserler

Bilkent mezunu genç besteci Ülkemin Akbaş‘ın BSO siparişiyle bestelediği Nocturne in Red başlıklı eserinin ilk seslendirmesi 26 Ekim tarihli Cumhuriyet Bayramı Konserinde yapılacak.

İlhan Usmanbaş‘ın 2. Senfonisinin dünya prömiyeri 10 Nisan’da BSO tarafından yapılacak.

BSO’nun Sevgililer Günü Konserlerine Los Pitutos katılıyor. Şilili ve Kolombiyalı sanatçılardan oluşan grup, Peru ve Şili valslerinden Küba ritimlerine kadar Latin Amerikan müziğini bir bütün olarak ele alıyor.

Christoph Mathias Mueller

Dünya Kadınlar Gününde Benjamin Yusupov‘un “Viola Tango Rock Concerto“sunun Türkiye prömiyerinde viyolacı Danusha Waskiewicz‘e Ronald Savkovic danslarıyla eşlik edecek.

BSO, bu yıl 50. yılını kutlayan TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu ile birlikte Charpentier‘in “Te Deum, H.146” başlıklı eserini seslendirecek. 28 Mart tarihinde gerçekleştirilecek konser için koroyu şef Giampaolo Vessella hazırlıyor.

Beethoven 250 Yaşında

2020 yılı tüm dünyada Beethoven’ın 250. doğum yılı olarak kutlanıyor. Bilkent Senfoni’nin iki sezona yayılan Beethoven Serisinin ilk altı ayı, büyük bestecinin yapıtlarıyla çağdaş eserlerin harmanlandığı renkli bir program içeriyor. Serinin ikinci yarısında, bestecinin piyano sonatları, yaylı dörtlüleri, oda müziği eserleriyle tempo daha da artacak.

Gençler İçin

Bu yıl ilk kez yapılacak kostümlü Cadılar Bayramı Konseri 31 Ekim’de Bilkent GençlikSenfoni Orkestrası tarafından gerçekleştirilecek. 6 yaşından büyük çocuklara yönelik olan konsere izleyicilerin de kostümle gelmesi bekleniyor. Ayrıca “Orchestra Monsters” sergisi Kasım ayı sonuna kadar fuayede izlenebilir.

BSO 19 ve 20 Şubat tarihlerinde ilk, orta ve lise öğrencileri için açıklamalı konserlerverecek. “Gençlere Konserler” başlıklı etkinliklere Burak Noyan anlatıcı olarak katılacak.

21 ve 22 Nisan tarihli “Çocukların Konserleri“nde BSO’ya Erken Müzik Eğitimi Çocuk Korosu eşlik edecek. Konserlerin solistleri Bilkent Müzik Hazırlık Okulu öğrencilerinden seçilecek. 15 Mayıs’ta gerçekleştirilecek “Gençlerin Konseri” solistleri de Bilkent Üniversitesi Müzik Bölümünde yapılacak seçmelerce belirlenecek.

Bilkent Odeon Konserleri

BSO’nun korolu eserler serisi bu sezon da devam ediyor. BSO, 13 Haziran‘da Bilkent Odeon’da, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Çoksesli Korosu ile birlikte Faure‘nin Requiem‘ini seslendirecek. Konserin şefi Emil Tabakov, koro şefi Burak Onur Erdem.

Fazıl Say 20 Haziran konserinde Bilkent Senfoni’nin solisti olacak. Beethoven‘in 3. Piyano Konçertosu ile Mussorgsky‘nin Bir Sergiden Tablolar başlıklı eserinin yer aldığı konseri Julien Masmondet yönetecek.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yap

Yorumlar...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel7 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ7 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ7 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL7 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL7 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM7 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA7 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM7 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA7 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM7 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL7 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET7 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL7 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ7 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL7 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ7 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL7 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET7 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR7 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET7 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET7 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”