Bizimle İletişime Geç

SİYASET

“BU ÇAĞ, DÜNYANIN BİRÇOK SORUNUNA ÇÖZÜM BULACAK ŞEHİRLERİN DÖNEMİ”

BU ÇAĞ, DÜNYANIN BİRÇOK SORUNUNA ÇÖZÜM BULACAK ŞEHİRLERİN DÖNEMİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Emirgan’daki Beyaz Köşk’te İTO ve Çin’in Şanghay Belediyesi’nden gelen heyetleri ayrı ayrı ağırladı.

İstanbul-Şanghay kardeş şehir ilişkilerinin 30. yılı kapsamında İstanbul’a gelen Şanghay Belediye Başkanı Birinci Yardımcısı Chen Yin’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İmamoğlu, “Bu dönem, bu çağ, şehirlerin dönemi, dünyanın birçok sorununa çözüm bulacak şehirlerin yönetimi” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ve yönetim kurulu üyeleri, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na tebrik ziyaretinde bulundu. Konuklarını Emirgan Korusu’ndaki Beyaz Köşk’te ağırlayan İmamoğlu, Avdagiç ve heyetiyle, yurt dışı ziyaretlerinde finans çevreleriyle yaptığı görüşmelerle ilgili bilgiler paylaştı.

Yurt dışında geliştirdikleri ilişkilerin benzerini yurt içinde de gerçekleştirmek istediklerini vurgulayan İmamoğlu, “Burada da İTO gibi kuruluşların paydaş olmasını diliyoruz.

Bunlar hep kalıcı işlere dönsün. Araştırmalarımız ve çabalarımız var. İstanbul’da ne olup bitecekse, en sıkı paydaşlarından bir tanesi İTO olacak. Aynen bizim olduğumuz gibi.

Bazı mevzularda biz, önderiyiz sürecin, lokomotifiyiz. Ama bazı süreçler vardır ki, partneri, paydaşı oluruz. İTO da her zaman bir paydaştır.

Ben, öyle bakıyorum. Bu buluşmaları, bu birliktelikleri en üst seviyede sizden beklediğimizi Sayın Başkan ve heyeti huzurunda ifade etmiş olayım” dedi.

Avdagiç de açıklamaları nedeniyle İmamoğlu’na teşekkür ederek, İTO’nun İstanbul iş aleminin en önemli temsilcisi olduğunu belirtti.

İTO ile ilgili teknik bilgileri İmamoğlu ile paylaşan Avdeğiç, “İTO, işlevi açısından hem İBB ile hem de ilçe belediyeleri ile çok yoğun temas halinde olma durumunda.

Bizim açımızdan çok memnun olduk, bu yaklaşımınızdan dolayı. Biz de bu dönem içinde inşallah kaliteli ve iyi ilişki kurma konusunda hazır olduğumuzu ifade etmek isterim” diye konuştu.

İMAMOĞLU: “SORUMLULUĞUMUZ FAZLA”


İmamoğlu’nun sonraki konukları ise Şanghay Belediye Başkanı Birinci Yardımcısı Chen Yin ve beraberindeki 5 kişilik heyet oldu. İstanbul-Şanghay kardeş şehir ilişkilerinin 30. Yılı kapsamında İstanbul’a gelen Yin ve heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İmamoğlu, “Bu dönem, bu çağ, şehirlerin dönemi, dünyanın birçok sorununa çözüm bulacak şehirlerin yönetimi.

Dünyanın en kalabalık şehirleriyiz. Sorumluluğumuz, kat be kat fazla. Muhtemelen iki şehrin nüfusunu toplasak, dünyanın en kalabalık 30-40 ülkesinden birisi oluruz.

Bu anlayışla sizin ziyaretinizi çok anlamlı ve değerli buluyorum. Ticari ağırlığı ve konumu itibariyle Çin tarihinin önemli bir merkezi olduğunu biliyorum. Çin’i ziyaretimizi 2020’nin ilk çeyreğinde planlamayı düşünüyoruz.

Bu ziyaretimizi gerçekleştirdiğimizde de duraklarımızdan birisi mutlaka Şanghay olur. Şehrinizi çok iyi tanımak istiyorum. Bizim için Çin halkının turistik ve ticari anlamda, Türkiye’yi ve İstanbul’u tercih etmesini istiyoruz. Buna en büyük motivasyonu şehirler arasındaki sıcak temasların oluşturacağının da farkındayım” diye konuştu.

YİN: “BERABER ÇALIŞACAĞIMIZA İNANIYORUM”


İmamoğlu’na Şanghay Belediye Başkanı Ying Yong’un selamını ileten Yin, “Kendisi sizi Şanghay’a beklediğini bildirmemi istedi” diyerek İBB Başkanı’nı kentlerine davet etti. Yin, “Sizinle tanıştığım için çok memnun oldum. Ekibinize de bizi çok iyi ağırladığı için çok teşekkür ederim. İstanbul’un gelişmiş bir şehir olduğunu kendi gözümüzle görmüş olduk.

Şanghay ile İstanbul arasındaki kardeş şehir ilişkisi bu sene 30’ncu senesine ayak bastı. İki şehir arasındaki ilişkiler, sağlam bir şekilde ilerlemektedir. Sizin de bahsettiğiniz gibi, şehirlerin problemleri çözmedeki odak noktası olduğu hükmüne katılıyorum. Bu konuda da beraber çalışacağımıza inanıyorum” dedi.

Genel5 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ5 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ5 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL5 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL5 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM5 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA5 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM5 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA5 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM5 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL5 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET5 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL5 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ5 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL5 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ5 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL5 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET5 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR5 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET5 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET5 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”