Bizimle İletişime Geç

EĞİTİM

ÇELİKEL EĞİTİM VAKFI YENİ BURSİYERLERİNİ KARŞILADI

Rıdvan Çelikel’in kurucusu olduğu Çelikel Eğitim Vakfı’nın gençlere sağladığı burs, sosyal ve kültürel gelişim destek programı Alev Topları Programı’na bu yıl 5.121 öğrenci başvuruda bulundu.

Çelikel Eğitim Vakfı, grup ve bireysel mülakatlar ile sürdürülen yoğun bir değerlendirme sürecinin ardından yeni bursiyerleriyle yılın ilk atölyesinde bir araya geldi.

Program, ihtiyaç sahibi, başarılı ve belli yetkinlikleri sağlayan üniversite öğrencilerine 12 aylık burs desteğinin yanı sıra; eğitimler, sanatsal ve kültürel etkinliklere katılım, dergi abonelikleri, kitap hediyeleri gibi çalışmalarla gençlerin hayatlarının tümüne yayılan bir gelişim desteği de sunuyor.

Adını, Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1923 yılında daha nitelikli eğitim almak üzere yurt dışına gidecek gençlere yazdığı telgrafta, “Sizleri birer kıvılcım olarak yolluyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz” anekdotundan alan “Alev Topları Programı”, 2019-2020 eğitim öğretim yılının yeni bursiyerlerini (kıvılcımlarını) belirledi.

Kişisel farkındalığı yüksek, iletişim becerileri kuvvetli, sosyal sorunlara kalıcı çözümler üretebilen, etik bakış açısına sahip bireylerin yetişmesine olanak sağlamak için Rıdvan Çelikel’in 2007 yılında kurduğu Çelikel Eğitim Vakfı tarafından hayata geçirilen program, bursiyerleri için sürekli gelişim ekosistemi sağlıyor, onlarla sürekli iletişim ve etkileşimi önemsiyor.

Burs desteğinin yanı sıra bursiyerlere sosyal ve kültürel gelişim fırsatları sağlanacak.

Program kapsamında, kıvılcımlara 2019-20 eğitim öğretim yılı için, 12 ay boyunca aylık 700 TL tutarında burs desteği verilecek. Bununla beraber, program kapsamında, her kıvılcım grubuna özel tasarlanan duygusal ve sosyal gelişim odaklı atölye ve seminerler, sanat faaliyetlerine katılım, kitap hediyeleri, dergi ve İKSV Sarı Lale Kart abonelikleri gibi destekler ile kıvılcımların kültürel ve sosyal gelişimine katkı sağlanıyor. Bunların yanı sıra, yeni kıvılcımların “Akran Danışmanlık Sistemi” ile deneyimli kıvılcımlardan alacakları danışmanlık desteği ise, üniversitenin ilk yıllarındaki uyum süreçlerini kolaylaştırıyor. Ayrıca, Çelikel Eğitim Vakfı’nın çeşitli proje ve programlarında sürdürülebilir gönüllülük imkanı yakalayan kıvılcımların ilgi alanlarını etki alanlarına dönüştürerek değer yaratmaları ve sosyal becerilerini deneyimleyerek geliştirebilmeleri de hedefleniyor. “Profesyonel Gelişim Desteği” ile mezuniyet öncesi staj olanakları ve profesyonel çalışma hayatları için kariyer danışmanlığı desteği de alan kıvılcımlar her yönden daha donanımlı bireyler olmaya hazırlanıyor.

Programın bursiyerlerinden Marmara Üniversitesi Hukuk Lisans Öğrencisi Aleyna Sağlam, Alev Topları Programı’nı şu sözlerle anlattı: ‘Alev Topları Programı, kendi adıma söyleyebilirim ki bana bir sorumluluk, vazife yüklüyor. Bu vazife içinde bulunduğum dünyaya, insanlığa ve kendimi gerçekleştirme yolunda varlığıma karşı uyaran bir düşünce. Bu Program bize her adımını kendimizin atacağı, yolunu kendimizin belirleyeceği bir yolculuk vaad ediyor. Bu yolda bize çeşitli noktalarda destek olduğunu ve rehberlik ettiğini söyleyebilirim. Kendimi, insanları, yapacağım mesleği daha iyi tanıma fırsatı bulmamı sağlıyor bu Program.

Bugünün Kıvılcımları Yarının Alev Topları …

”Bugünün Kıvılcımları, yarının alev topları” söylemi ile ifade edilen Alev Topları Programı’nın isminin hikayesi de oldukça dikkat çekiyor. Programın felsefesini anlatan ve önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bir telgrafından yola çıkan bir isim “Alev Topları”.

1923 yılında, ileride başbakanlık yapacak bir öğrenci olan Sadi Irmak, on bir kişilik bir ekiple Avrupa’da okumak üzere burs kazanıyor. Sadi Irmak, devletin içinde bulunduğu zor durumun farkında, dolayısıyla Avrupa’ya gidince burs desteğinin her an kesilebileceğini düşünüyor ve gitmemeye karar veriyor. Tam bu sırada Mustafa Kemal Atatürk’ün kısa ama Sadi Irmak’ın ve hatta ülkemizin kaderini değiştiren şu telgrafı ulaşıyor eline: “Sizleri birer kıvılcım olarak yolluyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz”.

Aynı bakış açısıyla, tam 90 yıl sonra geleceğin alev topları için yola çıkan Çelikel Eğitim Vakfı, eğitim alanında bugüne dek yüzlerce öğrenciye burs ve özel programlar ile destek vererek ülkemizin eğitim seviyesini ve yaşam kalitesini arttırmak için çalışıyor.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yap

Yorumlar...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel5 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ5 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ5 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL5 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL5 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM5 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA5 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM5 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA5 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM5 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL6 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET6 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL6 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ6 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL6 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ6 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL6 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET6 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR6 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET6 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET6 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”