Bizimle İletişime Geç

Genel

CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi “Kültür- sanatta büyük erozyon yaşanıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, iktidarın kültür ve sanatı dışlayan tutumu nedeniyle opera, bale ve orkestra seyirci sayılarının yüzde 27 düştüğünü kaydederek, “Sanatı bina yapmak sanan iktidar kültür sanatta büyük bir erozyon yaşanmasına neden oluyor. Opera, bale ve koraların seyirci sayıları, temsil sayıları, kadroları sürekli azalıyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, opera, bale, orkestra, koro ve toplulukları ile ilgili istatistiklerden derlediği Kültür Sanat Raporunu açıkladı. 

CHP’li İlgezdi, Türkiye’de geçtiğimiz 7 sene içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı opera, bale, orkestra, koro ve toplulukların seyirci sayısı yüzde 27 oranında azaldığını ortaya koyarak, “2013-2014 sezonunda seyirci sayısı 816.573 iken, 2018-2019 sezonunda bu sayı 597.532’ye geriledi. Nüfus 6,5 milyon arttı ama seyirci sayısı bırakın nüfus oranında artmasını, yüzde 27 azaldı. Opera ve Bale alanında geçtiğimiz yıl hizmete giren yeni koltukların yüzde 86’sı boş kaldı” dedi. 

Çarpıcı verileri açıklayan İlgezdi, “Daralma sadece seyirci sayısıyla sınırlı kalmadı. Bakanlık bünyesinde görev yapan sanatçı sayılarında ciddi bir azalma var. Geride bıraktığımız 6 sene içerisinde sanatçı kadrolarının yüzde 11’i boşaldı. Boşalan kadroların çoğunluğu ise kadın sanatçılara aitti” diye konuştu.

KOLTUKLARIN YÜZDE 86’SI BOŞ KALDI 
İlgezdi bina yaparak sanat yaptığını sanan bakanlığa istatistiklerin yanıt verdiğinin altını çizerek, “2018-2019 sezonda seyirci sayısı 322 bine yükselirken, bir önceki sezona göre artış yüzde 10 olarak kayıtlara geçti. Ancak koltuk sayısında bir önceki sezona göre 2018-2019 sanat yılında yüzde 96 artış meydana geldiği düşünüldüğünde, yeni hizmete giren koltukların yüzde 86’sının boş kaldığı ortaya çıktı” açıklamasını yaptı.   

HER ALANDA GERİLEME  
Bütünlüklü bir kültür sanat politikası yerine Devlet Opera ve Balesini yap-boz tahtasına çeviren zihniyetin sonuçlarını ortaya koyan Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi  “2018-2019 sezonunda 2013-2014 sezonuna kıyasla gösteri sayısında yüzde 26, oynanan eser sayısında yüzde 5 ve salon sayısında yüzde 13 azalma meydana geldi” dedi. 

KADROLAR BOŞALIYOR, KADINLAR DIŞLANIYOR
Kadını toplumun her alanından yok etmeye çalışan iktidarın, sanat kurumlarında da aynı politikayı güttüğü ifade eden Gamze Akkuş İlgezdi, “Devlet Opera ve Balesinde görev yapan sanatçı sayısı her yıl azalıyor. 2014-2015 sezonunda 2.737 olan sanatçı sayısı, 2018-2019 sezonunda 321 kişi azalarak 2.416’ya geriledi. 2018-2019 itibariyle kurumda görev yapan sanatçı sayısı 2014-2015 sezonuna göre yüzde 12 oranında azalmış oldu. Dikkat çeken ayrıntı ise kurumdan ayrılan 321 kişiden 273’ünün kadın sanatçılardan oluşması. Buna göre 2014 yılından günümüze kurumda boşalan kadroların yüzde 85’inde daha önce kadın sanatçılar görev yapıyordu” diye konuştu. 
 
Kültür Sanat istatistiklerinin durumu özetlediğini vurgulayan İlgezdi, “Türkiye’de kültür ve sanat alanında bütün doğruları ve kazanımları ortadan kaldıracak negatif bir dönüşüm yaşanıyor. Köklü sanat ve kültür kurumları birer ikişer kapatılıyor. Yasak, sansür ve baskı her alanda kendini hissettiriyor. Sanat faaliyetlerini kendi ideolojik kodlarına uygun biçimde dönüştürmeye çalışan iktidar, başarılı olmadığı noktada devlet aygıtını bir güç olarak devreye sokuyor” dedi. 

Genel4 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ4 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ4 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL4 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL4 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM4 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA4 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM4 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA4 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM4 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL4 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET4 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL4 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ4 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL4 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ4 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL4 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET4 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR4 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET4 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET4 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”