Bizimle İletişime Geç

EKONOMİ

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ “EV BOZDURMA” DÖNEMİNİ BAŞLATABİLİR!

Bir yıl ertelenmesi beklenen “Değerli Konut Vergisi” ile ilgili değerlendirmede bulunan Avukat Cevat Kazma, kanunun eşitlik ilkesine aykırı olduğuna dikkat çekerek, düzenleme yapılmaması halinde birçok kişinin evini satarak daha düşük değerli bir ev ya da evler satın alacağını söyledi.

Tartışma konusu olan ve bir yıl ertelenmesi beklenen “Değerli Konut Vergisi”, değeri 5 Milyon TL’yi aşan konut sahiplerini kara kara düşündürüyor. Tapu ve Kadastro Müdürlükleri tarafından konut sahiplerine tebligatlar ulaşmaya başladı bile. Birçok kişi evinin değerinin yüksek hesaplandığı ve haksız vergi talep edildiği gerekçesiyle şimdiden itiraz ederek dava yoluna gitmeye başladı.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Avukat Cevat Kazma, kanunun eşitlik ilkesine aykırı olduğuna dikkat çekerek, kesinlikle yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini, aksi takdirde birçok kişinin evini satarak daha düşük değerli bir ev ya da evler satın alacağını söyledi.

7 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlanan kanun düzenlemesi ile yürürlüğe giren ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden değerlendirilmesi talep edilen Değerli Konut Vergisi tartışılmaya devam ediliyor.

Hukukçular, değeri 5 Milyon TL’yi aşan konutlardan alınacak olan verginin birçok haksızlığa sebep olacağını, birçok kişinin şimdiden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne karşı itirazda bulunduklarını dile getiriyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Avukat Cevat Kazma, kanun resmi gazetede yayımlanmadan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından kişilere tebligat göndermeye başladığını açıkladı. Bir müvekkilinin 4 Milyon TL değerindeki evine vergi düzenlemesi sonrasında 9 Milyon TL değer biçildiğini belirten Cevat Kazma, bu durumdan mağdur olarak şikayetçi olan birçok kişi olduğunu ifade etti.

Eşitlik İlkesine Aykırı

Düzenlenen kanunun, hukukun eşitlik ilkesine aykırı olduğunu vurgulayan Cevat Kazma, yeni kanuna göre yalnızca mesken nitelikli taşınmazlardan vergi alınacağını belirtti. Kanunun hukuka aykırılığını bir örnekle açıklayan Cevat Kazma, “Örneğin kişinin değeri 5 Milyon TL’yi aşan bir evi var ve orada yaşıyor. Bu kişiden bu vergi alınacak. Ancak başka bir kişinin 3 Milyon TL değerinde 10 adet evi var. Bir başka kişinin ise 4,5 Milyon TL değerinde 10 adet iş yeri var. Bu kişiler ise, gelir bakımından daha zengin olsalar da vergi ödemeyecekler.” diye konuştu.

Birçok Kişi Evini “Bozdurabilir”

Yıllık vergi rakamlarının da oldukça yüksek meblağlardan oluştuğuna dikkat çeken Cevat Kazma, “Yüksek değerli evi dışında başka bir evi olmayan kişinin ödeyeceği vergi, cebinden kirada oturduğundan daha fazla para çıkmasına bile neden olabilir. Eğer kanunla ilgili düzenleme yapılmazsa birçok kişi evini satıp daha düşük değerli bir konut almaya çalışacak. Yani bir anlamda ev bozdurma dönemini yaşayabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu. Konut sahiplerinin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün konut değerleme tebligatından itibaren 15 gün içerisinde itiraz edebileceklerinin altını çizen Cevat Kazma, kanunun yeniden gözden geçirilerek yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Haber : Alp Berkay Koçak

Genel5 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ5 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ5 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL5 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL5 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM5 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA5 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM5 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA5 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM5 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL5 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET5 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL5 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ5 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL5 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ5 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL6 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET6 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR6 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET6 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET6 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”