Bizimle İletişime Geç

SİYASET

Demokrasi ve Atılım Partisi Basın Açıklaması Paylaştı

DEVA Partisi’nin yaptığı açıklama şöyle; Sürdürülebilir Kalkınmayı Ancak Çevreye Yatırımla Gerçekleştirebiliriz

Ülkemiz ve tüm dünyanın Covid-19 pandemisi ile mücadele ettiği bu dönem, doğaya sahip çıkmanın bir öncelik olması gerektiğini açıkça ortaya koydu. Salgın ve ekolojik felaketleri önlemek, insanın habitat üstündeki yıkıcı etkilerini azaltması için gerekli adımlar atmasıyla mümkündür.

Türkiye’nin mevcut çevre karnesi ise maalesef çok zayıf durumdadır. Yale ve Columbia Üniversitelerinin hazırladığı Dünya Çevresel Performans Endeksi’ne göre, Türkiye genel çevre performansında 180 ülke arasında 99. sıradadır. Bu sene Birleşmiş Milletlerin Dünya Çevre Günü’nün 2020 teması olarak belirlediği biyoçeşitlilik alanında ise durumumuz daha da endişe vericidir. Türkiye, biyoçeşitliliğini ve habitatı korumada, 180 ülke arasında 175. sıradadır. 

Gelecek nesillere yaşanabilir bir Türkiye bırakmak, ülkemizi kendine yakışır bir çevre performansı seviyesine ulaştırmak için DEVA Partisi olarak doğal yaşam alanlarını koruyarak biyoçeşitlilik kaybını önleyeceğiz. Mevcut korunan kara ve deniz alanlarımız egemenlik alanlarımızın sadece yüzde 9’unu oluşturmaktadır. Bu oran OECD ülkelerinin korunan alanlarının ortalamasının – karada yüzde 15.6 ve denizde yüzde 24.8 – çok altındadır. Korunan kara ve deniz alanlarını genişleteceğiz. Bu hedef doğrultusunda, bölgesel olarak biyoçeşitliliğimizin envanterini titizlikle çıkaracağız. Endemik türler başta olmak üzere, nesli tükenmekte olan bitki ve hayvan türlerini koruma altına alacağız.

Ülkemizin doğa zenginlikleri, ekoturizm için büyük bir şanstır. Ekoturizm için bölgeler belirleyip, bölge halklarını ve turizm profesyonellerini doğal ve kültürel zenginliklerimizi koruma konusunda bilinçlendirmek için eğitimler vereceğiz. Ekoturizmi yerel halkımız için sürdürülebilir bir gelir kaynağı haline getireceğiz.

Hava kirliliğine sebep olan kömür, doğalgaz gibi fosil yakıtlara dayalı kahverengi ekonomiden, temiz enerjiye dayalı yeşil ekonomiye geçiş planı hazırlayacağız. Temiz enerji potansiyelimizi en üst seviyeye çıkaracağız. Temiz enerjide kurulu gücümüzü arttırarak, yerli ekipman yüzdesindeki gerekliliği yükselterek ve ekipmanlar için yeni fabrikalar kurarak iş fırsatı yaratacağız.

Atıklarımızı öncelikle kaynağında azaltmayı hedefleyeceğiz. Atıkların geri dönüşümü, tekrar kullanımı ve enerjiye dönüştürülerek ekonomiye kazanılmasını teşvik edeceğiz. Evsel ve sanayi atık suları için ortak atık su arıtma tesisleri yapacağız. Arıtılan suları sulamada kullanmaya teşvik edeceğiz. Atık ithalatına şeffaflık ve denetim mekanizmaları getireceğiz. Halkımız, ülkemize giren atıkların ne kadarının geri dönüştürüldüğünü öğrenebilecek. 

Gıda güvenliği önceliği ile hareket ederek, tarım alanlarımızın rant uğruna heba edilmesine izin vermeyeceğiz. Tarımda çevre dostu teknolojilere yatırım yapacağız. Yerel gıda tüketimini destekleyerek ithal gıdadan kaynaklı karbon ayak izini azaltacağız. 

Ülkemizin yer aldığı Akdeniz Havzası, iklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgeler arasındadır. İklim değişikliğinin ülkemizdeki coğrafi ve ekonomik tüm etkilerini araştırıp, önlemler alacağız. 

Biz, toplumumuzun çevre konusunda bilinçli, çevre politikaları talep eden ve çevre duyarlılığı ile hareket eden bir toplum olmasını arzuluyoruz. Bu nedenle, okul öncesi eğitimden başlayarak, bireylere pratik alışkanlıklar oluşturmayı hedefleyen, güçlü bir çevre eğitimi bilinci vereceğiz. 

Çevre politikalarımızı, projelerimizi oluştururken, sivil toplum örgütlerini ve meslek odalarını sürece dahil edeceğiz. Farkındalık kampanyalarıyla halkımızın bilinçlenmesini ve bilgiye erişimini sağlayacağız.

Şeffaflık, katılımcılık ve sorumluluk ilkeleri çevre politikalarımızın temel ilkeleri olacaktır. 

İnsanımızın sağlığını korumak ve yaşanabilir alanlar oluşturmak doğayı korumakla mümkündür. Sürdürülebilir kalkınmayı ancak çevreye yatırımla sağlayabiliriz. Biz, Birleşmiş Milletler’in 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini gerçekleştirmek için kararlıyız. Çevre politikalarına yatırım inanç ve siyasi irade işidir. Biz DEVA Partisi olarak bu inanç ve iradeye sahibiz.

5 Haziran Dünya Çevre Günü Kutlu Olsun!

Genel4 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ4 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ4 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL4 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL4 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM4 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA4 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM4 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA4 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM4 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL4 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET4 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL4 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ4 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL4 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ4 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL4 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET4 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR4 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET4 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET4 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”