Bizimle İletişime Geç

DÜNYA

Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami “Amerika’yı çiğneyip geçebiliriz ama…”

İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı Hüseyin Selami, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliğinin basılması üzerinden yeniden tırmanan Washington-Tahran gerilimi için “Ülkeyi bir savaşa doğru götürmüyoruz, ancak hiçbir savaştan da korkmuyoruz” mesajını verdi. 

Trump yönetiminin ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği bileşkesinin basılması ve kısmen işgal edilmesinden İran’ı sorumlu tutması sıcak savaş ihtimalini yeninden gündeme getirirken, İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı Hüseyin Selami’den açıklama geldi. 

Ahvaz kentindeki bir etkinlikte konuşan Devrim Muhafızları Genel Komutanı, Tasnim haber ajansına göre, “Savaşa gitmiyoruz, ancak savaştan da korkmuyoruz” mesajını verdi. 

ABD’nin Irak’taki olaylardan İran’ı sorumlu tutan suçlamalarına “ABD, başarısız olduğu her yerde İran’ı suçlu gösteriyor” karşılığını veren Selami, ABD ile savaş endişelerine ilişkin şunları söyledi:

“Ülkeyi bir savaşa doğru götürmüyoruz, ancak hiçbir savaştan da korkmuyoruz. ABD’ye İran ulusuyla doğru bir dille konuşması gerektiğini söylüyoruz. Onları defalarca çiğneyip geçecek güce sahibiz ve endişelenmiyoruz.”

Tırmanma, pazar günü ABD Savunma Bakanlığı’nın IŞİD’le savaşta kritik rol oynayan İran destekli, Iraklı Şii milis organizasyonu Haşdi Şabi’yi vurduğunu açıklamasıyla başladı. 

Açıklamada Kerkük’teki üste görevli ABD vatandaşlarına roket saldırısı düzenlendiği ve birinin öldüğü gerekçesiyle, Haşdi Şabi içindeki milis gruplardan Ketaib Hizbullah’ın Irak ve Suriye’deki toplam 5 üssüne hava saldırısı gerçekleştirildiği duyurulmuştu. 

Daha sonra Irak Savunma Bakanlığı, ABD’nin Ketaib Hizbullah’a Irak’ta düzenlendiği üç hava saldırısında 28 kişinin öldüğünü, 48 kişinin yaralandığını bildirmişti.

Bunu 31 Aralık salı günü Haşdi Şabi komutanlarının başını çektiği binlerce Iraklı protestocunun ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği bileşkesini basması takip etti. Protestocular kısmen işgal ettikleri bileşkeden 1 Ocak’ta ayrıldı. Elçilik binasının içine giren olmadı. Elçi ile personel, ilk protesto kıvılcımı çakar çakmaz tahliye edildi.

Ketaib Hizbullah çarşamba günü destekçilerine ABD elçiliğinin bulunduğu yüksek güvenlikli Yeşil Bölge’den çekilmeleri talimatı verirken Washington üzerinde psikolojik zafer kazandıklarını iddia etti. 

Bağdat’a ilave birlik gönderen ABD Başkanı Donald Trump, Irak’taki Amerikan tesislerine yapılacak herhangi bir saldırıdan İran’ı sorumlu tutacağını vurguladı.

Trump “O durumda çok büyük bir bedel ödeyecekler. Bu bir uyarı değil, tehdittir” derken İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney “Siz hiçbir halt edemezsiniz” karşılığını verdi.

Bugün Ketaib Hizbullah’dan ABD Büyükelçiliği önünden Başbakan Adil Abdulmehdi’nin ‘yabancı güçlerin ülkeden çıkarılması’ sözü vermesi üzerine çekildikleri açıklaması geldi.

Genel5 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ5 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ5 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL5 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL5 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM5 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA5 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM5 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA5 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM5 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL5 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET5 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL5 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ5 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL5 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ5 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL5 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET5 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR5 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET5 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET5 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”