Bizimle İletişime Geç

TEKNOLOJİ

DİJİTAL KİMLİKLERE HAZIR OLUN

TÜBİTAK BİLGEM tarafından düzenlenen Ulusal Blokzincir çalıştayı 25-26 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. E-GÜVEN, katılımcılara çalıştayda yeni dijital kimlik yatırımı Plum. ile ilgili bilgi verecek.

Şirketler yeni teknolojilere ve e-dönüşüm eğilimlerine uyum sağlayarak yoğun rekabette avantaj elde etmeye çalışıyor. Sunulan hizmetlerde üründen daha çok müşteri deneyimine odaklanan şirketler, fiziksel bağlantılar yerine dijital bağlantılara yatırım yapıyor. İş dünyasında “yıkıcı teknoloji” şeklinde tanımlanan eğilimlerin aynı zamanda zorunlu bir “fırsat” olarak tanımlandığı düalist bir süreçten geçiyoruz. İnternetten sonra ikinci büyük devrim olarak görülen blokzincir teknolojisinde de böyle bir durum söz konusu.

Bireysel ve kurumsal hayatta Blokzincir ile dijital kimlik konuşulacak

TÜBİTAK BİLGEM tarafından düzenlenen ve İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek çalıştay, bu dönüşümün değerlendirileceği önemli bir etkinlik. Etkinlik, kamu ve özel sektörden profesyoneller, akademisyenler ve araştırmacıların katılımıyla blokzincir teknolojisindeki gelişmeleri değerlendirmek için organize edildi. İki gün sürecek çalıştayda, blokzincir teknolojisinin bireyleri ve kurumları nasıl etkilediği, dijital kimliklerin varlığı gibi kritik konular tartışılacak.

Blockzincirde dijital kimlikler teyit edilebilecek

Çalıştaya Dr. Philip J. Windley, Prof. Dr. David Chadwick, Michael Herman, Mike Lodder, Dr. Oktay Adalıer, Dr. İsa Sertkaya, Taner Dursun, Yiğit Polat, Kemal Aydın gibi isimler katılacak. E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, çalıştayın ikinci gününde yeni dijital kimlik yatırımı Plum. ile ilgili sunum gerçekleştirecek. Yine aynı gün içerisinde “Dijital Kimlik” panelinde panelist olarak yer alacak ve dijital kimlik konusunda yaşanan yeni gelişmeler hakkında katılımcılara bilgi verecek.

Dijital dünyada kimlikler Plum. ile yasal tabanlı olarak teyit edilebilecek

Plum. ile Blockchain üzerinden dijital kimliklerin kesin olarak teyit edilebileceği bir teknolojiyi hayata geçiren E-GÜVEN, bireysel tarafta; farklı şifre girme, şifre güvenliği sağlama, hesap bilgisi tutma, bilgilerin güncelliğini koruma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Şirketlere ise özellikle müşterilerini tanıma (KYC) alanında kolaylık sağlıyor.

Benzeri olmayan bu çözümle müşteri tanıma (KYC) yükü hafifleyecek

Çözüm sayesinde bireylerin dijital ortamda gerçek kimlikleri ile hareket edip etmediği anlaşılabilecek. Gelen kimlik bilgileri doğru olsa bile bunları gerçek kimlik sahibinin gönderip göndermediği teyit edilebilecek. Çözüm, şirketlere; müşterilerini tanıma kolaylığı, özellikle finans kuruluşlarına KYC (Know Your Customer) süreçlerini dijitalleştirme, müşteri finansal güvenliğini sağlama, operasyonel riskleri en aza indirme, müşteri deneyimini iyileştirme, veri elde etme maliyetlerini azaltma, iş gücü, süreç verimliliği ve yasal olarak tanınan veri ile çalışma kolaylığı sağlayacak. Bireyler de kimlik beyanı için şubeye gitmeye gerek kalmadan işlemlerini dijital ortamda tamamlayabilecek.

Kamu ve belediye hizmetleri blokzincir ile daha hızlı ve güvenli olabilir mi?

Etkinlikte kamu, belediye veya özel kurumların sunduğu elektronik hizmetlerin blokzincir teknolojisi ile hızlı ve güvenli hale getirilmesi, dijital dünyada kişisel mahremiyet gibi konular ele alınacak. Ayrıca bireylerin kendileriyle ilgili bilgilere erişimin yönetilmesinde ne kadar söz sahibi olacağı tartışılacak. Devlet kontrollü paralar, uzlaşma mekanizmaları, pratik kullanım senaryoları gibi önemli konular uzmanlar tarafından katılımcılara aktarılacak. Çalıştayda Ethereum ile Akıllı Kontrat Temelleri, Hyerledgrer Indy ve Fabric ile Uygulama Geliştirme, Blokzincir için Kriptografi, Doğrulanabilir İddia Tabanlı Uygulama Geliştirme başlıklarında eğitimler de verilecek.

E-GÜVEN hakkında:

E-GÜVEN, 2003 yılında kurulan Türkiye’nin ilk elektronik sertifika ve mobil imza hizmet sağlayıcısıdır. Bireylere ve kurumlara bilgi güvenliği ve elektronik imza konusunda dünya pazarında öncü çözümler sunmaktadır. Kurumlara özel projeler geliştirmenin yanı sıra gelişen teknolojiye uygun kullanıcı dostu ürün ve hizmetler sağlamaktadır. Ekolojik ayak izini azaltıp WWF-Türkiye kriterlerine uyum sağlayan E-GÜVEN, “Yeşil Ofis” diploması almaya hak kazanmıştır.

Plum. hakkında:

Plum Technologies B.V., 2018 yılında Hollanda’da kurulmuştur. Plum., Türkiye’de e-imza altyapısı ve Blockchain katmanı ile kişilerin kimliklerini yasal tabanlı olarak dijital ortamda ispat etmelerini sağlamaktadır. Çözüm, yakında Avrupa Birliği Elektronik İmza Regülasyonuna (eIDAS) uyumlu olarak AB ülkelerinde de kullanılabilecektir.

Genel5 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ5 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ5 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL5 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL5 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM5 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA5 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM5 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA5 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM5 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL5 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET5 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL5 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ5 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL5 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ5 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL6 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET6 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR6 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET6 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET6 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”