Bizimle İletişime Geç

YAZARLAR

DÜNYANIN DENGE MERKEZİ RUSYA MI?

Necdet-Tamdoga-Kose-Yazisi

Gerek dünyanın farklı bölgelerinde, gerekse Ortadoğu’da elini soğuk sudan sıcak suya sokmadan kazanan bir tek ülke var.

Rusya

Komünizmin kaleleri tek tek yıkılırken hemen herkes kısa sürede Rusya’nın da dağılacağını ve farklı yönetimlerle idare edilen bölgelere bölüneceğini öngörmüş, bu öngörü tam da beklenildiği gibi kısa sürede gerçekleşmişti.

Ancak, aradan geçen soğuk savaş yılları sonrasında ayakta kalmayı başaran ve her geçen gün daha da güçlenen bir ülke olmayı başaran Rusya bunu nasıl gerçekleştirdi?

Dünyanın en güçlü emperyalistlerinden biri olan ve milyonlarca kilometrelik topraklara sahip olan Rusya başlangıçta klasik emperyalist ve yayılmacı tavrını sürdürmüş ancak bir dönem sonra gerçeğin farkına varmıştır.

Artık dünya eskisi gibi değildi. ‘’ kör gözüm parmağına ‘’  yöntemlerle bir ülkeye saldırmak ve sahip olmak geçerli bir yöntem değildi. İşte Rusya yöntem değişikliği yaparak emellerini farklı bir yoldan elde edebilme başarısını gösterdi.

Neydi bu yöntem?

Özellikle dünyadan bir biçimde soyutlanmış, kargaşa içerisinde yönetilen ve ekonomik durumu kötü ülkelere dost görünerek yaklaşma yöntemini benimsedi Rusya. Tarihinde ilk kez açıkça Amerikan seçimlerine derinden nüfuz ederek veya ettiğine yönelik algı oluşturarak Amerika’yı yapacağı hamlelere karşı pasifize etti.

Rusya’nın dünya çapında yaptığı hamlelere Amerika’nın sessiz kalması veya alt perdeden tepki göstermesi normal bir davranış olarak kabul edilebilir miydi yoksa? Dünyanın petrol zengini ülkelerinde neredeyse tek söz sahibi olmanın planlarını öyle sessiz ve derinden işletti ki, bugün Çin’in de desteğiyle İran, Suriye, Libya gibi petrol zengini ülkelerde Rusya tek söz sahibi ülke konumuna geldi.

Peki, bir zamanlar ‘’ komünistler Moskova’ya’’ diye feryat eden Türkiye’de durum ne? Türkiye’de de durum diğer ülkelerden farksız. Amerika’ya defalarca güvenip defalarca aldatılan Türkiye’de mazlumun yoldaşı! Rusya ile daha sıkı fıkı ilişkiler yürütmeye başladı. Öyle ki dünyanın belki de en önemli enerji nakil hatlarının geçtiği bir konuma gelerek stratejik önemini artırdı.

İyi Polis Kötü Polis Oyunu Mu?

Asıl soru şu

Yoksa tüm dünyanın gözü önünde iyi polis kötü polis oyunu mu oynanıyor? Çok büyük bir oyun olurdu değil mi Amerika ile Rusya’nın aslında gizli bir ortaklık yürüterek dünyaya hâkim olmaları.

Fakat olayların gidişatı, Amerika’nın Rusya’ya karşı tarihte görülmemiş tepkisizliği insanın aklına bir sürü komplo teorisi getiriyor. Amerika’nın etkisiz olduğu yerlerde Rusya, Rusya’nın etkisiz olduğu yerlerde ise Amerika direksiyona geçerek dünyayı tam ortadan ikiye bölmeyi ve yönetmeyi planlıyorlar.

Ancak şurası da bir gerçek bunun da hakkını verelim ki Türkiye bu işten kazançlı çıkan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bunun en önemli sebebi de Türkiye’nin Ortadoğu ülkelerinde uzun yıllara dayalı istihbarat çalışması. Evet, yanlış duymadınız. Her ne kadar bu bölgelerde farklı ülkelerin istihbarat örgütleri güçlü görünse de, Türk istihbaratı tüm Ortadoğu’da büyük başarılar sağlamaktadır. 

Bu sayede doğru planlamalar ve doğru adımlarla önümüzdeki dönemin en güçlü ülkelerinden biri komuna yükselmemiz oldukça mümkün görünüyor.  İnşallah siyasetçilerimiz önümüze gelen bu fırsatı net olarak görür ve ülkemizin makûs talihi değişerek farklı bir görünüm kazanır.

NECDET TAMDOĞAN
“Sözün Başladığı Yer”
TÜM YAZILARI

Genel6 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ6 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ6 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL6 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL6 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM6 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA6 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM6 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA6 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM6 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL6 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET6 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL6 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ6 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL6 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ6 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL6 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET6 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR6 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET6 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET6 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”