Bizimle İletişime Geç

KÜLTÜR SANAT

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN ŞAİRLER KADINLAR İÇİN İSTANBUL’DA BULUŞTU


IV. FeminİSTANBUL Uluslararası Kadın Şiiri Festivali 7-9 Kasım 2019 tarihlerinde UNESCO’ya bağlı organizasyonlar olan Dünya Şiir Festivali (WFP), Kapital Yazarlar Vakfı (WCF), Dünya Şiir Hareketi (WPM) ve Kartal Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşti. Her yaştan dinleyicinin katıldığı festival, büyük ilgi gördü.

Feminİstanbul Kadın Şiiri Festivali’şiir şiddeti yener’ mottosuyla 7-9 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşti. Dünya Şiir Festivali, (WFP) Kapital Yazarlar Vakfı, (WCF) Dünya Şiir Hareketi (WPM) ve Kartal Belediyesi’nin desteklerini alan festival, dünyanın dört bir yanından gelen şairleri ağırladı.

FeminİSTANBUL Uluslararası Kadın Şiiri Festivali Direktörü, WFP Kıtalararası Direktörü, WCF Genel Sekreteri ve WPM Türkiye Üyesi Op. Dr. Hilal Karahan açılış konuşmasında “Bu yıl dördüncüsünü kutladığımız FeminİSTANBUL Uluslararası Kadın Şiiri Festivali’nin açılış törenine hoş geldiniz. Her yıl bir manifestoyla ilan ettiğimiz festivalin bu yılki mesajı ‘Şiir Şiddeti Yener’.

Dünyada, medeniyet düzeyi her ne olursa olsun, kadınlar şiddetle yüz yüzedir. Şiddet, fiziksel olduğu kadar psikolojik, sosyolojik ve ekonomik de olabilir. Üstelik, modernite şiddeti daha da süptilleştirmiş ve birey artık kendi kendine şiddet gösterir hale gelmiştir. Şiddetin her türüne, biçimine karşıyız. Sözcüklerin bittiği yerde başlıyor şiddet. Bu durumu tersine çeviriyor, bu kez biz sözcükleri bir alet gibi kullanmayı, şiddete karşı farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Biz kadınlar birlikteyiz, güçlüyüz, kıymetliyiz.

Dünyanın ve insanlığın üretenleriyiz. İnsanlık varsa ve var olacaksa, sayemizde vardır ve var olacaktır. İnsanlığın ortak dili şiirdir. Şiir tüm sınırları ve duvarları aşabilir. Şiir, şiddeti yenecek yegâne şeydir. Kadın olmayı kutluyor ve bir armağan olarak kucaklayıp, kabul ediyoruz. İşte şimdi bu kutlamayı bir şiir şölenine dönüştürmek için FeminİSTANBUL’u düzenliyoruz. Bu yıl festivalin organizasyon komitesinde benve Dilruba Nuray Erenler varız. Festivalimiz Türkiye’de Kartal Belediyesi ve Belediye Başkanı Gökhan Yüksel tarafından; yurt dışında da WFP (World Festival of Poetry-Dünya Şiir Festivali), WCF(Writers Capital Foundation-Kapital Yazarlar Vakfı) ve WPM (World Poetry Movement-Dünya Şiir Hareketi) gibi UNESCO’ya bağlı organizasyonlar tarafından resmi olarak desteklenmektedir. Bu organizasyonlar vasıtasıyla etkinliklerimiz tüm dünyaya duyurulmakta ve aynı şekilde dünyanın tüm şairleri festivalimize katılma imkânı bulmaktadır. Bu yıl festivale yurt dışından 12, Türkiye’den 39 şair katıldı” dedi.

FeminİSTANBUL organizasyon komitesinden şair, yazar, eğitimci Dilruba Nuray Erenler, yaptığı konuşmasında, “Değerli FeminİSTANBUL konukları, hoş geldiniz. Şiddetin tacizin tecavüzün kol gezdiği, emeğin beden sömürüsünün arşa çıktığı bir hayatın içinden sizlere 4.cü kez şiirin evrensel, şiddeti yenebilen güçlü diliyle sesleniyoruz. Aynı zamanda bir annenin, bir kız kardeşin, bir gül yetiştiricisinin diliyle ‘Analara, çocuklara kıymayın efendiler’ diyen şair Nazım Hikmet’in dizeleriyle selamlıyoruz sizleri. Şiddet, yapısı gereği kılıktan kılığa giren bir oyuncu. Ülkelerin toplumsal ekonomik durumlarına bağlı olarak suret değiştiriyor. Ülkemizde de töre, namus, tahrik, taciz, vahşet, cinnet, cehalet adıyla her gün üç kadın öldürülüyor.

Var olan ancak yetersiz ya da çıkmayan, çıkarılmayan uygulanmayan yasalar, tahrik indirimleri hangi kanlı elleri ne kadar yıkayabilir? Kör inançlar tüzeler göreneklerle yaşamın dili şekline dönüşmüş, kadını her geçen gün zorlayıp, hayatın gerisine çeken, taş bağlamış vicdanlar sonsuz sürek avı haline gelmiş cinayetleri ne kadar ne güne kadar örtebilir. Televizyon, radyo ve gazetelerde her gün boy boy sergilenen vahşet görüntülerinden bıktık. Şiddet ve öldürülmeler çocuklarımızın gözleri önünde gerçekleşiyor.

Bireysel çeşitlilikte, yolumuzun herkesle birleşen sorunlarında, çözümün sevgiden, barıştan, uzlaşmaktan, kadın ve erkeğin farklı, yaratıcı ve yararlı yönlerini birleştirip hayata aktarmaktan geçtiği düşüncesine inancımızda ısrarlıyız. O zaman hoşgörü ve sivil diyalog yurt, din, dil, ırk, cinsiyet farklılıklarını ortadan kaldıracak çağcıl insanı yapılandıracaktır” ifadelerini kullandı.

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel burada yaptığı konuşmada, “Hepiniz hoş geldiniz. İyi ki buradasınız. İyi ki şiiri konuşuyoruz. İyi ki sanatı konuşuyoruz. Bugün kadınlarımızın ortaya koyduğu bu güzel etkinlikte olmaktan ve bunu destekliyor olmaktan hem mutlu hem de gururluyuz. Kadınlar toplumun her alanında elbette olmalı. Onlar yöneten sıfatıyla olduğu takdirde hem cesaret, hem merhamet, hem adalet, hem eşitlik; her alanda bunun katkılarını ve faydalarını görüyoruz. Bu anlamda temsiliyet çok önemli. Bu gün buna ev sahipliği yaptığımızdan dolayı ayrıca mutlu ve gururluyuz. İşin güzel tarafı şu; başkanlıklar bir kenara âlemde hoş bir seda bırakabilmek, güzel eserler ortaya koyabilmek, hizmet edebilmek, bunun keyfini sürebilmek çok kıymetli ve önemli. Biz de bu şiarla yolumuza devam ediyoruz. Aydınlık Türkiye için koşmaya, koşturmaya devam ediyoruz. Bunun için elbette ki yiğit kadınlara da ihtiyaç çok fazla. Bu yüzden bütün katılımcılara şairlere çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yap

Yorumlar...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel5 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ5 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ5 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL5 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL5 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM5 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA5 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM5 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA5 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM5 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL5 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET5 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL5 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ5 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL5 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ5 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL5 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET5 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR5 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET5 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET5 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”