Bizimle İletişime Geç

YAZARLAR

EMEKLİ YENİ YILA NASIL GİRECEK?

Son makalemizde emeklinin zam beklentilerini belirtmiş, emeklilerin yaşadığı ruh halini anlatmıştık. Özellikle sosyal medyada gurubu bulunan emekli arkadaşlar yazımızla ilgili oldukça keyif verici yorumlarla desteklerini belirttiler. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim. 


Ben de bu yoğun ilgiden dolayı yeni bir emekli yazısı yazacağım diye söz verdim konusu ne olsun şeklinde görüş alış verişi yaparken, emekli bir kardeşimiz yeni yıldaki zam oranlarını tahmin etsin herkes bakalım ne çıkacak ortalama diye bir fikir sundu.


Ben de sosyal medya üzerinden bir çağrı yaparak emekli arkadaşların yeni zam oranlarıyla ilgili görüşlerini belirtmelerini istedim. Sosyal medya adreslerim üzerinden gelen ve sayısı binlerce olan mesajların analizleri ise insanın hayretler içerisinde kalmasına sebep olacak şekildeydi.

Zam oranları ile ilgili tahminlerde % 4,5-5,5 çoğunluk tahmini olarak yer alırken, hiçbir emekli kardeşimiz %10 veya üzeri rakam telaffuz etmemişti.

Peki, bu ne demek?

Tek bir kişinin bile %10 veya üzeri tahmin yapmamasının tek bir nedeni var bence. Çünkü beklentilerin yıl içerisindeki hatalı enflasyon hesaplamaları sebebiyle gittikçe düşürülmesi sebebiyle herkes öngörülen enflasyon hesabından yola çıkarak tahminlerini belirtiyordu.

Peki, herkes neden düşük tahminlerde bulunuyor?

Bu durum aklıma pirelerle yapılan bir deneyi getirdi. Pireler bir kaba konularak üzerleri kapatılıyor, alttan ısı verildiğinde pireler kurtulmak için çabalasa da, üstteki kapağa çarparak tekrar sıcak yüzeye düşüyor. Her gün tekrar eden bu deney sonrasında pireler artık çıkış olmadığına kanaat getirerek daha yükseğe zıplamaktan vaz geçiyor. Hatta bir süre sonra üstteki kapak kaldırıldığında bile pirelerin kurtulmak için gereken yüksekliğe zıplamadığı görülüyor.

Yani insanlar da bu şekilde algılarla talep çıtasını aşmayacak rakamlara alıştırılıyor. Yeni zam oranlarının açıklanacağı günlere çok az kaldı, bugün yeni yıla girecek ve umutları yeni bir yıla taşıyacağız. Ben dâhil tüm emeklilerin talebi yaşlılık günlerinde hiç kimseye muhtaç olmadan, el açmadan kendi emeklerinin meyvelerini toplayabilmektir.

Yorum yapan arkadaşlardan bazıları zor durumda olmalarını sebep göstererek ağır kelimeler kullansa da bu doğru bir yöntem değil. Hiç kimseye hakaret etme hakkına sahip değiliz.

Demokratik yöntemlerle hak arama imkânı varken zorbalık, kötü söz ve ayrıştırıcı dil kullanmamalıyız. Mümkün olabildiğince birbirimizle dayanışma içerisinde olmalı, devleti ve kurumlarını yıpratmadan hak talep edebilmeyi önemsemeliyiz.

Bunun tek yolu da bilindiği gibi örgütlü bir güç oluşturabilmektir. Kanunlara uygun, yasalarla belirlenmiş haklar doğrultusunda bir araya gelmeli ve sorunlarımızı tüm platformlarda paylaşmayı benimsemeliyiz.

Yeni yılın tüm beklentilerinizi karşılaması, aileleriyle huzur içerisinde bir yaşam sürmesi dileğiyle tüm okurlarıma sevgi ve saygılar sunarım.

NECDET TAMDOĞAN
“Sözün Başladığı Yer”

TÜM YAZILARI

Genel3 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ3 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ3 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL3 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL3 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM3 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA3 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM3 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA3 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM3 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL3 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET3 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL3 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ3 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL3 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ3 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL3 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET3 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR3 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET3 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET3 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”