Bizimle İletişime Geç

EKONOMİ

Finans Piyasalarını Neler Etkileyecek?

1. ABD-Çin ticari görüşmeleri ‘olumlu’
Başkan Donald Trump hafta sonu twitterda ABD’nin “Çin ile işlerinin yolunda olduğunu ve görüştüklerini” söylese de bir anlaşma yapmak için hala hazır olmadığını yineledi.

Trump’ın ekonomi danışmanı Larry Kudlow Pazar günü, Washington ile Pekin arasındaki son telefon görüşmesinin “olumlu” olduğunu söylemiş ve bir hafta 10 gün boyunca müzakereciler arasında daha çok telekonferans planlanabileceğini belirtmişti.

Kudlow “Fox News Sunday” ile yaptığı bir röportajda, o görüşmeler iyi gittiyse, o zaman konuşmaları sürdürmek için ABD’yi ziyaret eden Çinli müzakerecilerle “önemli yeni müzakerelerin” başlayabileceğini söyledi.

2. Apple (NASDAQ:AAPL) Trump ile vergiler hakkında konuştu, ABD’nin Huawei kararı yolda
Trump Pazar günü, Apple’ın (NASDAQ:AAPL) CEO’su Tim Cook ile ABD’nin gümrük vergilerinin etkisine ilişkin konuştuğunu söyledi.

Trump’a göre, Cook, özellikle Güney Koreli rakibi Samsung’un (KS:005930) aynı vergilere tabi olmadığı düşünülürse, bu vergilerin şirkete zarar verebileceğini söyleyerek “iyi bir noktaya değindi”.

Piyasalar ayrıca, hükümetin Huawei Technologies’in ABD firmalarından malzeme satın almasına izin verip vermeyeceğine dair Pazartesi günü açıklanması umulan bir kararı bekliyor.

Pek çok medya raporuna göre, ABD Ticaret Bakanlığı, işin 90 gün daha devam etmesine izin verecek “geçici bir genel lisans” verecek.

Trump ulusal güvenlik nedenleriyle ABD’nin Huawei ile iş yapmasını istemediğini söyleyerek Kudlow ile çelişti.

3. Risk iştahının dönmesiyle borsalar yükseliyor, tahviller satılıyor
Ticari görüşme umutları ve politik gevşemeye ilişkin daha çok işaret ile piyasa hissiyatı geliştiğinden, küresel borsalar Pazartesi günü yükseldi ve tahviller satıldı.

Ülkenin merkez bankası, faiz oranlarında uzun zamandır beklenen bir reformu duyurduktan sonra Çinli hisselerin ralliyi öncülemesiyle, Asya hisseleri keskin artışlar yaşadı.

Alman Maliye Bakanı Olaf Scholz’ün gerektiği takdirde resesyonu önlemek için Euro bölgesinin en büyük ekonomisinin mali teşvik sağlayabileceğini söyledikten sonra, Avrupa borsaları da ralliye katıldı. Scholz bu olası hamlenin, Avrupa Merkez Bankası’nın niceliksek gevşemeye başlamasından sonra gerçekleşebileceğini iddia etti.

Hisse senetlerindeki gelişim, rekor düşük seviyelerden uzaklaşan Avrupa devlet tahvil verimlerinde paralel bir hareketi tetikledi.

ABD vadeli işlemleri yüksek bir açılışa işaret ederken, uzun vadeli ABD Hazine verimleri de keskin artışlar yaşadı. 10 yıllık Hazine senedi veriminin 2 yıllık verim üzerine çıkmasıyla verim eğrisi inversiyonu çözüldü.

4. Çin yeni faiz oranı reformunu duyurdu
Çin Merkez Bankası hafta sonu, bankaların tercih ettikleri müşterilerine sunduğu kredi temel faiz oranını kredileri fiyatlamanın yeni göstergesi olarak kullanacağını duyurdu.

Uzun zamandır beklenen reform, bu yıl rekor yenilgiler alan şirketler için borçlanma maliyetlerinin düşmesine yardımcı olacak bir hamle.

Analistler bu değişimin, politika faizini düşürmenin etkili olmayacağı farz edildiğinde ona bir alternatif olarak, küçük işletmeler için mevcut likiditeyi artırmayı amaçladığını söyledi.

5. Suudi petrol sahalarına olan saldırıların ardından petrol yükseliyor
Sino-ABD arasındaki ticari görüşmelerin hissiyatı desteklediğine ilişkin olumlu yorumlar olurken, Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine yapılan drone saldırısının ardından petrol yükseldi.

Cumartesi günkü drone saldırısı Yemenli isyancılara mal edildi ve günde yaklaşık 1 milyon varil üretim yapan Doğu Suudi Arabistan’daki bir petrol sahasında gerçekleşti.

Saldırı tesiste bir yangına sebep olsa da, Suudi enerji bakanının krallıktaki üretimin etkilenmediğini söylediği bildirildi.

— Bu haberde Reuters’ın katkısı bulunmaktadır.
–Kaynak : Investing

Genel7 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ7 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ7 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL7 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL7 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM7 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA7 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM7 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA7 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM7 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL7 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET7 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL7 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ7 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL7 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ7 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL7 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET7 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR7 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET7 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET7 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”