Bizimle İletişime Geç

İSTANBUL

HAYATI KAÇIRMAYANLAR KULÜBÜ KADIKÖY’DE BULUŞTU

Hayati_Kacirmayanlar_Kulubu_Kadikoy

Türkiye’de 40 yaş ve üzeri her 4 kadından biri idrar kaçırma sorunu yaşıyor. Yaşanan bu problemi konuşmak üzere İstanbul Kadıköy’de Nergis Kumbasar’ın moderatörlüğünde Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan ve yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Oktay Demirkesen konuşmacı olarak katıldığı “İdrar Kaçırmak Bir Problemdir” konulu bilgilendirme semineri gerçekleşti. Demirkesen idrar kaçırmanın insanların sosyal yaşamını etkileyen bir hastalık olduğunun altını çizerken, Tarcan ise doğru ve hızlı tedavi için idrar kaçırmanın tipleriyle sebeplerini de kontrol etmenin önemine vurgu yaptı.

Ülkemizde 3 milyon kadın idrar kaçırma problemiyle karşı karşıya. İdrar kaçıran kadınları bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla 2 yıl önce “Hayatta kaçırılan anların” hikayelerini konu alan ve tüm Türkiye ile birlikte kaleme alınan kitap projesinden sonra, Kontinans Derneği, Canped ve Nergis Kumbasar, 2019-2020 yılında önemli bir projeye daha imza atmak için buluştu. İlk durakları olarak İstanbul’u seçen bu ekip 8 şehir daha dolaşarak hastalıkla ilgili daha çok insana ulaşmayı amaçlıyor.

Türkiye’nin en çok tercih edilen mesane pedi markası Canped önderliğinde, idrar kaçırma konusunda önemli çalışmalar gerçekleştiren Kontinans Derneği ve proje temsilcisi ünlü sanatçı Nergis Kumbasar, “Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü” projesi için tekrar bir araya geldi. Proje kapsamında yoğun bir katılımın gerçekleştiği ilk seminer ise İstanbul’da Kadıköy Belediyesi’nde yapıldı. 

Kadıköy Belediyesi Sosyal Yaşam Evi’nin desteklediği ve Kozyatağı Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen “İdrar Kaçırmak Bir Problemdir” konulu bilgilendirme semineri Nergis Kumbasar’ın moderatörlüğünde Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan ve yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Oktay Demirkesen’in konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleşti.

Sıradaki durak Ankara olacak

Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü’nün ikinci durağı ise 15 Ekim tarihinde Ankara’da olacak. Ayrıca İstanbul ve Ankara’dan sonra ise Bursa, İzmir, Antalya, Adana, Gaziantep, Erzurum ve Trabzon belediyelerinde de bilgilendirme seminerlerinin düzenleneceği açıklandı. Bilgilendirme seminerleri ile birlikte Nergis Kumbasar sokak röportajları ile konuyu daha çok kadına duyurmayı hedefliyor.

İdrar kaçırmanın insanların sosyal yaşamını etkileyen bir hastalık olduğunun altını çizen Kontinans Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oktay Demirkesen, genel olarak bu hastalığın 40 yaşından sonra kadınlarda daha sık görüldüğünü belirtirken, ileriki yaşlarda ise hem kadınlarda hem de erkeklerde yaşandığını belirtti.

“Hastalar önyargıyla doktora gidiyor”

Bu hastalığın belirtisinin arkasında çok fazla hastalık da yatabildiğini ifade eden Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, doğru ve hızlı tedavi için idrar kaçırmanın tiplerini ve sebeplerini de kontrol etmenin önemine vurgu yaptı. Hastaların tedavi noktasında ilaç ya da ameliyat ön yargısıyla doktora gittiğine dikkat çeken Tarcan şöyle devam etti: “Nasıl ve ne zaman idrar kaçırıyorsunuz? Ani bir sıkışma hissiyle mi idrar kaçırıyorsunuz? Bunun adı sıkışma tipi idrar kaçırma.

Öksürmeyle, aksırmayla yapılan idrar kaçırma ise stres tipi idrar kaçırma diyoruz. Her ikisine de sahipseniz karışık tipte idrar kaçırma. Hiç fark etmeden devamlı damla damla bunun adı da devamlı tipte idrar kaçırma. Hareket kabiliyetiniz iyice azalmış ise hareket güçlüğü yaşıyorsanız buna da fonksiyonel tipi idrar kaçırma diyoruz. Hekimin bunu iyi ayırt etmesi lazım. Doktorlar da o yüzden bununla ilgili size detaylı sorular sorarlar. Bazen sorularla da cevap bulunamayınca testlerle de idrar kaçırmanın hangisi olduğu da ortaya çıkar.”

İdrar kaçırmada hastalığın tiplerinin çok önemli olduğunu söyleyen Oktay Demirkesen, “40-50’lerde stres tipi idrar kaçırma daha sık yaşanıyor. Daha ilerleyen yaşlarda ise fonksiyonel tipi idrar kaçırma oluyor her iki tarafta. Hangi sebepten olduğu ayırt edildikten sonra ise tedavi şekli belirleniyor.” dedi.

Kahkaha atarken ya da gülerken de idrar kaçırmaları yaşanmasına değinen Tufan Tarcan, “Eğer çocuklarınız 4 yaşını doldurmuş ve hala daha tam kuru değilse bir hekime başvurması gerekiyor. Masum idrar kaçırmanın önüne bir an önce geçilmeli. Çocuklarda sosyal etkileri olabiliyor. Hatta böbrek yetmezliğine kadar gidebiliyor.” diye konuştu.

“Yürüyüş ve pilatesin pozitif etkisi var”
Gebelik döneminin risk faktörü taşıdığına dikkat çeken Demirkesen, “Yürüyüş ve pilatesin idrar kaçırmaya pozitif etkisi var. Stres tipi idrar kaçırmaya özellikle faydası olacağını söyleyebiliriz.” açıklamasında bulundu.

Nergis Kumbasar’ın eğitim görmüş kadınların dahi bu rahatsızlığı arkadaşlarıyla konuşmasından rahatsızlık duyduklarını sorması üzerine ise Tufan Tarcan şöyle cevap verdi: “60 yaşının üzerinde her 3 kadından 1 tanesinde idrar kaçırma problemi yaşıyor. İdrar kaçıran kadınların yüzde 12’si sadece bu sebeple hekime gidiyor. Spor ve kilo çok önemli bu hastalıkta. Fazla kilolardan kesinlikle kurtulmamız lazım. Ikınma alışkanlığı çok zararlı bir alışkanlık. Rahat bir şekilde dışkılamak bu hastalık açısından çok önemli ilerleyen süreçlerde bu hastalığa yakalanmamak için. Beslenmeye ve sigaraya dikkat etmek gerekiyor. Sigara mutlaka kesilmeli. Hastalarda hekime gittiği zaman daha kötü olma korkusu var. Utanmadan ziyade bu insanları geriye çekiyor doktora gitme konusunda.”

“Bu hastalıkta uzman doktora görünmek büyük önem taşıyor”

Yanlış uygulamalar yaşanmaması için konunun uzmanı doktorlarla hastaların buluşması gerektiğini belirten Demirkesen, “Yoksa yanlış uygulamalar yaşanabiliyor. Bunlarda hastalarda olumsuz durumların yaşanmasına sebep verebiliyor.” diye konuştu.

Oktay Demirkesen sözlerini şöyle tamamladı: “Birinci sıraya hayat tarzı değişikliğini koymak lazım. Sıvı tüketimi, şeker tüketimi bunlar düzene sokulmalı. İdrar kaçırma tipine göre sonra yol ayrımına giriliyor. Çok çeşitli tedavi şekilleri var. Mesane içine yapılacak enjeksiyon. Tedavilerde de çoğunlukla başarı oranı ise yüksek. Yaşlar büyüdükçe vücut aksaklıkları daha çok ortaya çıkıyor. İdrar yapmayla ilgili hayat kalitesini düşüren sıkıntılar oluşabiliyor problem yaşandığı için. Uyku düzeni bozuluyor.” dedi.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yap

Yorumlar...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel3 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ3 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ3 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL3 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL3 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM3 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA3 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM3 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA3 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM3 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL3 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET3 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL3 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ3 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL3 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ3 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL3 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET3 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR3 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET3 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET3 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”