Bizimle İletişime Geç

İSTANBUL

İBB’NİN KARİYER ZİRVESİ’NE GENÇLERDEN TAM NOT

İBB’nin üniversite öğrencileri ve mezunlar için ücretsiz olarak düzenlediği Kariyer Eğitim Günleri Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın ve Oğuzhan Uğur’un katıldığı Kariyer Zirvesi ile sona erdi. “Kariyerin Güzel Olacak” sloganı ile düzenlenen zirve ve fuara gençler yoğun ilgi gösterdi.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 29’uncusunu gerçekleştirdiği Kariyer Eğitim Günleri’nin finali, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Kariyer Zirvesi ile yapıldı. Zirveye 3 bine yakın üniversite öğrencisi, mezun ile akademisyen, uzman ve eğitmenin katıldı. Zirvede İBB Başkan Danışmanlarından Yiğit Oğuz Duman, İBB Destek Hizmetleri Daire Başkanı Mansur Güneş, İBB Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep, İBB Şehir Tiyatroları Müdürü Ceyhun Güneş, Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur, İSPER Genel Müdürü Ayşe Banu Saraçlar, İSBAK Genel Müdürü Esat Temimhan ve İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen de yer aldı.


İLBER HOCA’DAN GENÇLERE TAVSİYELER


Kariyer Zirvesi’nde gençlerin en çok beklediği bölüm Tarihçi Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın konuşmasıydı. Gelişimleri için gençlere önerilerde bulunan Prof. Ortaylı bir gencin nasıl yetişmesi gerektiği ile ilgili salonda bulunanlara tavsiyelerde bulundu. Gençlerin matematikten fiziğe kadar çok iyi bir eğitim sürecinden geçmeleri gerektiğini vurgulayan Ortaylı, şöyle konuştu:


“Yabancı lisanı grameriyle bilmeniz gerekiyor. Ancak grameriyle bilerseniz öğrenirsiniz. Gramerle öğrenmiyor ve sadece konuşmaya yöneliyorsanız o ancak sokak dili olur ve bir müddet sonra da unutursunuz. Yaşadığınız coğrafyayı çok iyi bilmelisiniz. Sadece kitaptan değil, gezerek öğrenmelisiniz. Sadece bir meslek için yaşam şansının çok azaldığını söylemek zorundayım. Birçok zanaat için ücretli ya da ücretsiz kurslar. Başta İBB kurslar açıyor. Zanaat öğretiyor, spor öğretiyor, lisan kursları açıyor. Bunlar ücretsiz, gider öğrenirsiniz.”


Çocukların spor eğitimine önem verilmesi gerektiğine dikkat çeken Ortaylı İBB’nin 51 tane spor tesisi olduğuna işaret ederek şunları kaydetti: “Çocuklar buralarda yüzme ve jimnastik öğrenir, centilmence oynamayı, centilmence seyretmeyi öğrenir. Futbol sevmeyen ata binsin, ata binemeyen yüzecek, yürüyecek, tırmanacak, yelken kullanacak. Maalesef obezite de bizi de tehdit etmeye başladı. Bu nedenle spor çok önemli” dedi.


OĞUZHAN UĞUR YENİ MEDYA’YI ANLATTI


Günün diğer konuğu Oğuzhan Uğur, gençlerin sorularını cevaplandırdı. Uğur, dijital medyanın televizyonlardan farklı olduğunu belirterek “Bizim daha önce bir RTÜK’ümüz yoktu. Ama artık var. Youtube’da sunulanla televizyonda sunulan aynı şeyler değil. Televizyonda genellikle ‘konuk’ sunuluyor. Ama biz kendimizi sunuyoruz ve yalnızca beğenen izliyor. Ağırlıklı olarak gençler tarafından izleniyoruz, ama her yaştan izleyici kitlemiz var. Geçmişteki taktikleri denemek yerine kendimiz yeni bir taktik bulmalıyız” diye konuştu.


İBB Destek Hizmetleri Daire Başkanı Mansur Güneş ise, İBB olarak Kariyer Eğitim Günleri’nde bundan sonra daha fazla gence ulaşacaklarını ifade etti. İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kariyer Zirvesi’nde öğrencilere sertifikaları verildi.


GENÇLER FİRMALARA CV BIRAKTI


İBB iştirakleri ile özel sektörden 25 kurum ve kuruluşun yer aldığı Kariyer Fuarı’nda gençler firmalarla görüşerek insan kaynakları politikaları ve işe alım süreçleri ile ilgili bilgiler aldı. Gençler, oluşabilecek pozisyonlarda değerlendirilmek üzere CV’lerini bırakma imkanı da elde etti.İştirakler Koordinasyon Müdürlüğü’ne bağlı Kariyer İBB Standı gençlerden online iş başvurusu aldı.


ŞEHİR TİYATROLARI SANATÇILARI İLE SÖYLEŞİ


Fuarda gençlerin keyifli bir gün geçirmeleri için çeşitli etkinler düzenlendi.Oyun ve spor aktiviteleri ile günün tadını çıkaran gençler, İBB standında yer alan dijital dans yarışması ile eğlendi. İBB Şehir Tiyatroları oyuncularından Sevil Akı, Can Başak, Bennu Yıldırımlar ve Mert Turak da zirveye katılarak tiyatro ile oyunculuk üzerine gençlerle söyleşi yaptı.

Genel5 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ5 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ5 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL5 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL5 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM5 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA5 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM5 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA5 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM5 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL5 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET5 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL5 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ5 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL5 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ5 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL6 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET6 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR6 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET6 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET6 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”