Bizimle İletişime Geç

EKONOMİ

İKİNCİ ELDE EKSPERTİZ SEKTÖRÜ BÜYÜYOR

Otomotiv sektöründeki sıfır otomobil satışlarının azalması ile büyüyen ikinci el piyasası ekspertiz sektörünün de büyümesini sağladı. İkinci el araç alacak olan vatandaşın güvenli bir ikinci el alışverişi yapmasını sağlayan şirketler hiç şüphesiz ekspertiz şirketleri. Bizde okurlarımızı aydınlatmak amacıyla için sektörün lideri olan TÜV SÜD D-Expert Genel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger ile bu konunun tüm detaylarını konuştuk.

TSE Belgesi alma zorunluluğu ekspertiz firmalarını zora sokuyor. Galericilerin birçoğu da

yetki belgesi sahibi değil. Dolayısıyla İkinci el otomobil satışına yetki belgesi ve zorunlu garanti gibi çeşitli düzenlemeler getiren yönetmelik için uyum tarihi 31 Aralık 2019’a kadar uzatıldı. Sizce yönetim erki, bu durumu nasıl esnetebilir? Palyatif bir çözüm yerine, kalıcı çözümü nasıl görüyorsunuz?

İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkındaki yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin erteleniyor olması sektörümüz adına büyük problem teşkil ediyor. Olası ertelemeler sebebiyle, yetki belgesi başvurularında sorun yaşayacağını bilen birçok şahıs ve firma başvurularını son ana kadar öteliyor. TSE belgesi alım sürecinde sorun yaşayanların otoriteler üzerinde oluşturmaya çalıştığı baskı nedeniyle sektörümüzdeki kurumsallaşma yolunda atılacak adımlar sekteye uğratılıyor. Yönetmelik ertelendiği sürece piyasa oyuncuları hiçbir zaman hazır olamayacak ve yönetmeliğin esaslarını yerine getiren kurumsal firmalar bu rekabette zarar görecektir.

Diğer yandan yönetmeliğin 1 Nisan 2019 tarihinde yürürlüğe giren ekspertiz ile ilgili maddesinde, herhangi bir erteleme mevcut değildir. Ancak, TSE’ den yetki belgesi almış ekspertiz merkezi sayısının istenen seviyeye ulaşmamış olması sebebiyle geçiş süreci uygulanmaktadır ve ekspertiz raporu olmadan da noterlerde satış işlemi tamamlanabilmektedir. Bu geçiş sürecinin bir an önce tamamlanması ikinci el araç ticaretinde aranan güven ortamının oluşturmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Yönetmelikteki artılar ve eksiler sizce nelerdir?

İkinci el araç ticaretinde güven ortamı yaratacağına emin olduğumuz yönetmeliğin çıkması, ikinci el araç ekspertiz hizmetini kurumsal şekilde yöneten firmalar için hayati önem taşımaktadır. Yönetmeliğin tam anlamıyla işlemesi için belgelendirilen ekspertiz merkezlerinin TSE standartlarına uygun çalıştıkları, aktif bir şekilde denetlenmeli, müşteri geri bildirimleri hassasiyetle incelenmeli ve sonucunda ortaya çıkacak yaptırımların uygulanması gerekmektedir. Ancak bu sayede sektörde kaliteli hizmetin önünü açılacak, ikinci el araç ekspertiz sektöründeki firmalara olan güven uzun soluklu olacaktır.

Galeri sahipleri ve ekspertiz firmalarına önerileriniz var mı?

Galeri sahipleri ve ekspertiz firmaları, ivedilikle gereken belgeleri tamamlamalı ve düzenli olarak yapılacak kontroller için hazırlıklı olmalılar. İşletmelerin yönetmeliğe uygun olması müşterilerimize güven ortamı yaratma amacının yanı sıra sektörümüzün de gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Yeni yönetmeliğin koşullarını sağlayabilecek firmalar yollarına emin adımlarla devam ederken, diğer firmaların ilerleyen süreçte sektörümüzde varlık göstermelerinin oldukça zor olacağını düşünmekteyim.

Yeni getirilen ikinci araç ticareti düzenlemesiyle ilgili vatandaşların dikkat etmesi gerekenler neler?

Yeni yönetmelik 2. El araçların kimler tarafından, nerede ve nasıl satılacağını düzenlerken, alıcıların da aldıkları araçları daha iyi tanımalarına olanak sağlıyor. Alıcıların bu haklarını bilerek alacakları araçları kendi istedikleri ve güvendikleri TSE’den Hizmet Yeterlilik Belgesi almış ekspertiz merkezlerine götürmelerini tavsiye ediyorum. Bu sayede sonraki süreçte yaşanabilecek kötü sürprizler önlenebilecektir.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yap

Yorumlar...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel5 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ5 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ5 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL5 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL5 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM5 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA5 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM5 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA5 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM5 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL5 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET5 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL6 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ6 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL6 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ6 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL6 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET6 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR6 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET6 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET6 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”