Bizimle İletişime Geç

EKONOMİ

İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ FRANSA’DA BÜYÜYOR…

İklimlendirme Sektörünün Fransa’ya İhracatı, 2019 Yılının 10 Aylık Döneminde %17,8 Arttı…

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Başkan Vekili S. Zeki POYRAZ, “Almanya, İngiltere ve İtalya’dan sonra Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 4.ülke olan Fransa, son yıllarda Türkiye İklimlendirme Sektörünün ihracatında önemli bir artış trendi sergiliyor. 

2016 yılında 147 Milyon dolar olan sektör ihracatı, 2017 yılında 157 Milyon dolar, 2018 yılında ise 176 Milyon dolar seviyelerine yükseldi. 2019 yılında da bu trend devam ediyor. Ocak-Ekim döneminde Fransa’ya yapılan sektör ihracatı %17,8 oranında artış göstererek 146 milyon dolardan, 172 milyon dolara çıktı.”

İSİB Başkan Vekili S. Zeki POYRAZ

Türkiye İklimlendirme Sektörünün İhracatını geliştirme çalışmalarına aralıksız devam eden İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 05-08 Kasım 2019 tarihleri arasında Fransa’nın Paris şehrinde düzenlenen Interclima + Elec 2019 Fuarı’na milli katılım organizasyonu düzenledi.

Türkiye iklimlendirme sektöründeki firmaların, hedef pazarlardaki ithalatçılarla bir araya gelmesini sağlamak ve sektörün dünya çapındaki tanınırlığını artırmak amacıyla ticaret ve alım heyeti organizasyonları, sektör tanıtım günleri ve milli katılım fuar organizayonları düzenleyen İSİB, sektörün, 2019 yılının sonunda 5 milyar dolar seviyelerinde ihracat rakamına ulaşmasını hedefliyor. İSİB’in bu hedefleri doğrultusunda Isıtma, Soğutma ve İklimlendirme Fuarı olan Interclima + Elec 2019’a düzenlediği milli katılım organizasyonuna 11 Türk firması katılım gösterdi.

Fransa pazarına ve Interclima + Elec 2019 Fuarı’na ilişkin değerlendirmelerde bulunan İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Başkan Vekili S. Zeki POYRAZ, “İSİB olarak Isıtma, Soğutma ve İklimlendirme Fuarı ürünlerinin ihracat pazarlarındaki payını artırmayı hedefliyoruz.

Bu kapsamda dünyanın en büyük ekonomileri arasında olan Avrupa Birliği ülkeleri, hedef pazarlarımız arasında öncelikli sırada yer alıyor. Dünya ithalatından %14.7 oranında pay alarak, dünya ithalatında ikinci sırada yer alan AB ülkeleri, yaklaşık 2.1 trilyon dolarlık bir ithalat hacmine sahip.

AB ülkeleri bu ithalat büyüklüğü ile sektörümüzün önemli pazarları arasında yer alıyor. Almanya, İngiltere ve İtalya’dan sonra Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 4.ülke olan Fransa, son yıllarda Türkiye İklimlendirme Sektörünün ihracatında önemli bir artış trendi sergiliyor. 2016 yılında 147 Milyon dolar olan sektör ihracatı, 2017 yılında 157 Milyon dolar, 2018 yılında ise 176 Milyon dolar seviyelerine yükseldi. 2019 yılında da bu trend devam ediyor. Ocak-Ekim döneminde Fransa’ya yapılan sektör ihracatı %17,8 oranında artış göstererek 146 milyon dolardan, 172 milyon dolara çıktı. Türkiye, Fransa ithalatından aldığı payı artırıyor. Bu durum da Türk Iklimlendirme sektörü ürünlerinin Fransa pazarında her geçen gün daha bilinir ve tercih edilir konuma geçtiğini gösteriyor.

Bu nedenle önemli bir ticaret hacmine sahip olduğumuz Fransa pazarındaki fuarlara katılmak, mevcut işbirliklerini daha güçlü kılmak, sürdürülebilir ticari ilişkiler kurmak ve yeni işbirliklileri geliştirmek açısından oldukça önemli. Bu yıl Interclima + Elec 2019’a İklimlendirme sektöründen 11 Türk firması katılım gösterdi.

Fuarda Türk katılımcı firma sayısı düşüktü ;ancak ziyaretçi sayısı ve ziyaretçi profili olduça iyiydi. Katılımcı Türk firmalarla yaptığımız görüşmelerde fuarda önemli görüşmeler yapıldığı ve ilginin memnun edici düzeyde olduğu bilgisini aldık. Fuar yönetimi ve katılımcı firmalardan aldığımız bilgiye göre fuar ziyaretçilerinin %50’sinin Avrupa ülkelerinden, %45’inin Afrika ülkelerinden, %5’inin iseAsya ülkeleri ve Amerika’dan olduğu bilgisini aldık” dedi.

Interclima Fuarı Katılımcı Görüşleri;
Ganim Dokuyucu

ULPATEK Filtre Genel Müdürü

“İlk kez katıldığımız INTERCLIMA Fuarı’nda mevcut müşterilerimizin yanı sıra birçok yeni firma ile güçlü diyaloglar kurarak yeni işbirliklerinin temelini attık. Çalıştığımız firmalardan ürünlerimizin kalitesi ve mühendislik becerilerimiz ile ilgili olumlu geri dönüşler aldık. Tanınırlığımızın ve marka değerimizin başta Avrupa ve Kuzey Afrika pazarı olmak üzere, global pazarlarda arttığına şahit olmaktan firmamız ve ülkemiz adına gurur duyduk. Ulpatek olarak başarılarımızın ve temsil gücümüzün sürdürülebilirliği için sabır ve özveri ile çalışmaya devam edeceğiz.”

Raşit AKIN

Gemak Genel Soğutma A.Ş. Genel Müdürü

“INTERCLIMA Fuarı’ndan oldukça memnun kaldık. Başarılı bir milli katılım organizasyonu sağlayan İSİB yönetimine ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

Şant ÖZBÜLBÜL

Refkar Soğutma Genel Müdürü

“5-8 Kasım 2019 tarihinde Fransa’nın Paris şehrinde düzenlenen Interclima 2019 fuarında İSİB Milli Katılımı ile ziyaretçilerimizle buluştuk. Genel anlamda değerlendirmek gerekirse, toplamda iki salondan oluşan ve çok da büyük bir ziyaretçi kitlesi içermeyen bir fuardı.

Her ne kadar isim olarak iklimlendirmeyi hatırlatıyor olsa da iklimlendirme dışı konularda da stant sahipleri ile komşu olduk. Bu nedenle Interclima Fuarı’nın karma bir katılımcı yapısının olduğunu söyleyebiliriz. İhtisas ağırlıklı bir fuar olmadığı için farklı konularla ilgili olan ziyaretçi profiliyle de karşılaşmak mümkündü. Genel izlenim ise önceki yıllarda fuarı daha çok Afrika ülkesi tüccarlarının ziyaret ettiği yönündeydi. Muhtemelen vize ve benzeri zorluklar sebebiyle bu yıl Afrika ülkelerinden ziyaretçi sayısı düşüktü. Bizim için fuarın olumlu tarafı, az ;ama işinin bilincinde ziyaretçiler ile kısa ve ciddi görüşmeler yapma fırsatı bulmak oldu.

Organizasyonla ilgili en büyük mutluluk ise her fuarda olduğu gibi, fuar anlayışını ve stant deneyimini geliştirerek yol alan, yardımsever İSİB ekibiyle bir arada olmaktı.”

İSİB Hakkında:

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Türkiye’de iklimlendirme sektöründe tek ve koordinatör “İhracatçılar Birliği”dir. Faaliyetlerine 2012 yılında başlayan İSİB, Türk İklimlendirme Sektöründe faaliyet gösteren tüm ihracatçı firmaları tek bir çatı altında toplamak ve sektör ihracatının potansiyelini artırmak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.


Genel3 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ3 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ3 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL3 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL3 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM3 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA3 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM3 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA3 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM3 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL3 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET3 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL3 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ3 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL3 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ3 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL3 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET3 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR3 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET3 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET3 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”