Bizimle İletişime Geç

YAZARLAR

İnce Bir Yol Gider İstanbul’dan Köye…

Yıl 2015, Tarım Türk TV’de masamda araştırma yaparken birden bir düşünce kapladı aklımı, “Hep patronlarda mı kabahat, belki sende kabahat, kendi yolunu çiz” Bir ışık gibi geldi geçti. Yüreğim hafifledi sanki.

Evet dedim kendi işimi yapmalıyım, ama ne…

İki program çekiyorduk. Biri canlı “Türkiye’de Tarım”, diğeri banttan “Hayvancılığa Bakış”. Programların A’dan Z’ye tüm aşamaları bende, tabi kamera çekimi ve montaj hariç. Zevkliydi. Yine köylerde olmak, gübre, toprak kokusu, inekler, koyunlar, keçiler, tavuklar hayata dönmüştüm.

Tarım Türk TV’ye başlamadan önce çok iş değiştirdim. Yalnızca bir iş yerinde çıkışım verilmişti, bir çiftlik, çiftliğin bağlı olduğu şirketin genel müdürü bana fena halde kafayı takmıştı. Çiftlik müdürü, insan kaynakları müdürü, iş geliştirme müdürü dahil üstüm olan her yönetici kalmam, yanlış değerlendirildiğim konusunda görüş bildirirken, ısrar ederken genel müdür birkaç ay içinde çıkarılmamı sağladı.

Kızgın mıyım? Evet, çünkü çok şey öğrenebileceğim, mesleki gelişimim için çok önemli insanların çalıştığı bir işten ayırmıştı beni. Hem de karşısına alıp konuşmadan.

DERS 1: Ben ben olayım bu hatayı yapmayayım.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Balıkesir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinde saha elemanı olarak çalışmaya başladım. Yıl 2003. Sanırım bu işi o dönemde sürekli yapan tek kadın bendim. Köylerde önce şaşkınlıkla sonra evlat gibi karşılanmaya başladım.

Köylerin Kara Kızı oldum. Bir şehir çocuğu olarak muhteşem bir duyguydu. Tabi benim için. Tek başıma lastikleri kabak, direksiyonu kamyon direksiyonunu aratmayan emektar Torosla dağ bayır gezerken köylerde, hiç korkmadım çünkü her kapı bir aileydi sanki.

Aslında ailemin 1980’lerin sonlarına doğru doğaya dönüş projeleri ile Erdek’e yaptığı yatırımlar sayesinde zaten tavukla, inekle, koyunla dolu çiftliğimiz vardı. Ama süt 50 kuruştu ve ayakta durmak için çalışmak gerekiyordu. Bu da bana köylerin kapısını açtı.

Hep mesleğimle ilgili işlerde çalıştım ve bir şekilde iş/gelişim/mutluluk bağlantısı doyuramadığı zaman ayrıldım. Şimdi düşünüyorum işsiz kalma riskine, ki işsizlik parasızlık demekti, ödenemeyen kira demekti, rağmen ayrıldım. İşsiz de kaldım. Hem de İstanbul’da.

Bunları düşünürken buldum kendimi, belki de sen şımarıksın, mükemmeliyetçisin, kendin gibi olsun istiyorsun herkes, olamaz ki.

Ya bu deveyi güt yada bu diyardan git. Ama nasıl?

Artık evliydim, bir kızım vardı.

Balıkesir, Erdek’te 2010 yılında kapatıp İstanbul’a döndüğümüz küçük çiftliğimiz içimde bir sızıydı. Ama ne yapılabilirdi. Kapıdağ ormanlık ve dağlık, ekim alanı az. İnek denemiştik olmamıştı, tavuk denemiştik olmamıştı, taşıma suyuyla değirmen dönmedi.

Aaaaaaa neden dönmedi ki? Yem fiyatları yüksek, mazot yüksek, tohum yüksek, süt satış fiyatı düşük. Böyle bir rantabiliteyle zarar etmemek imkânsız. Bu konuya sonra gireriz…

Doğup büyüdüğüm yer İstanbul’du. Feriköylüydük hemde. Ama toprağım beni çağırıyordu. Yıllardır görünmez bir kafeste yaşıyordum sanki.

O an karar verdim galiba, karar verdiğimi bilmeden. Kurulu düzeni bozup tekrar başlamaya, nereden başlayacağını bilmeden…

NİHAL GÜVEN ALTINKURT
“Eşek Arılarına Notlar”

Genel3 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ3 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ3 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL3 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL3 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM3 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA3 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM3 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA3 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM3 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL3 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET3 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL3 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ3 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL3 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ3 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL3 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET3 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR3 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET3 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET3 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”