Bizimle İletişime Geç

YAZARLAR

“İnekçiyi Sinekçi mi Yapacaksın?”

Her şey bir adımla başlar…

Bir akşam tüm aile toplandık. Dededen toruna kadar büyük ailenin tüm fertleri orada. Sohbet ediyoruz…

Ben için için, fokur fokur kaynıyorum, nasıl söylesem, nereden başlasam, yanlış bir kelime kullanmayayım. Ama çok heyecanlıyım. Çünkü bir fikrim var ve bu fikre neyle karşılaşacağımızı bilmeden inanmışım, çok heyecanlıyım. Eşimle konuşmuştuk ama tüm aile başka bir sınavdı.

Geçmiş zaman çok da iyi hatırlayamıyorum tabi. Yıl 2015.

Sizinle bir şey konuşmak istiyorum dedim. “Tavuk baktık olmadı, koyun olmadı, inek olmadı. Taşıma suyuyla değirmen dönmedi. Bizim yem vermeden bakabileceğimiz bir canlı lazım. Öldürerek para kazanmayacağımız bir canlı. Kapıdağ dağlık bir alan. Allah buraya hiç mi bir şey vermemiş.

Arıcılık yapalım mı?

Herkes bir anda durdu tabi. Duymayı beklemedikleri bir fikirle çıkıyordum karşılarına.

İstanbul’dan gitmek istediğimizi biliyorlardı. Yaşayıp gidiyorduk ama o kadar. Üstelik İstanbul’a dönmek babama da iyi gelmemişti.

Konuşmaya tartışmaya başladık. Babam birden “İnekçiyi sinekçi mi yapacaksın? Dur desem durmaz, git desem gitmez. Nasıl bakacağız onlara” Birden öyle kalakaldığımı hatırlıyorum. Hakikaten öyleydi. Arı zapt edilemez, ehlileştirilemez. Ürünleriyle şifa bulduğumuz, doğasına müdahale edemediğimiz bir canlı. Muhteşem bir canlı.

Annem her zamanki muhteşemliğiyle tam destek. Kız kardeşim, erkek kardeşim temkinli. Kolay değil yıllarca iş yüzünden, okul yüzünden, iflas yüzünden ayrı kalmış ailemiz ve yıllar sonra bir aradayız.

Bir Nisan sabahı emektar kamyonetimize bizim evden eşyaları yüklemeye başladık. Belirli bir süre yetecek kadar giysi, kızımın oyuncakları ve zaruri ihtiyaçlarımız. Babam ve ben işten çıkmıştık, ne kadar yarın vardı, cebimizdeki para ne kadar yetecekti bilmiyorduk.

İlk sezonu kaçırmamalıydık, arıcılığı hiç bilmiyorduk, gerçekten hiç. İlk sezon deneyecektik. Dağlarda ne vardı görecektik. Dağlarda var olsa da biz yapabilecek miydik bakalım?

Yalnız ben, annem ve kızım sevgili Halil Önerin arılığında, Pavarona Arıcılıkta birkaç gün geçirmiştik. Orada çerçeve çekmiş, arılara bakım yapmış, polen almış, larva transferi yapmıştık. Arıları gözlemlemiştik. Kullanılan alet edevatı, makineleri öğrenmiştim.

Defnem 3 yaşındaydı.

Eve dönüyorduk sadece, toprağımıza. Hem neşeliydik hem gizli, kocaman bir korku vardı.

Öğleden sonra babamla birlikte Sakarya Ferizli’ye vardık. Bize arılığını açan, bir baba gibi zaman ayıran, sofrasını açan sevgili Halil Öner ve eşi Ümran Hoca şimdi de ilk kovanlarımızı verecekti. 14 tane katlı kovan aldık ondan. İkinci el kovanlardı ama bizim için Mercedes’ti. Arıcılığa başlarken belki Halil Albay için küçük ama bizim için büyük bir hediyeydi. Şu anda da en kıymetli kovanlarımız onlar.

Ertesi gün öğleden sonra Balıkesir Erdek’te evdeydik. Heyecanla kovanları temizledik, bakımlarını yaptık ve arı aramaya başladık. Arı demek aslında arı kolonisi demek.

14 koloni ile başladık. Kolonileri yakın köylerden aldık. Çünkü yıllarca yaptığımız hayvancılık deneyimlerimiz diyordu ki en iyi ırk bölgeye uyum sağlamış, hastalıklara dayanıklı, florayı tanıyan arı ırkıdır, inek ırkıdır, koyun ırkıdır, tavuk ırkıdır. 2*2=4

Erdek’e dönmeden önce saatlerce arıcılık videoları izlemiş, kitaplar okumuştum ama kör, sağır, dilsiz gibi hissediyordum. Babam haklıydı, dur desen durmuyor, git desen gitmiyorlardı. Ayvayı yemiş gibi hissediyordum kendimi. İneklerimi özlemiştim, duruşundan, yüzünden, tafrasından, geviş getirişinden ne istediğini anladığım, sarılıp öptüğüm kızlarımı. Ama onlar yoktu artık. Babam da özlemişti. Durup durup “dana mı baksaydık” diyordu. Sonunda beş keçi yavrumuz oldu.

Şahinburgaz Köyünden yıllardır tanıdığımız Şeref Abi ve onun tanıştırdığı Bandırmalı Arıcı Burhan arıları almamız için imdadımıza yetişti. İki ayrı yerden arı kolonileri aldık. İlk aldığımız dört koloni çok zayıftı. Onların zayıflığı gözümüzü korkuttu ve güçlü 10 koloni daha aldık. Arıcı Burhan bize uzun süre destek verdi. Desteği olan herkese teşekkür ederim.

Tabi hesaplamadığımız bir şey vardı, aslında biliyorduk ama şaşkınlığımızdan akıl edemedik. 14 koloni aldın, 14 kovanın var. Oğul verince ne yapacaksın bakalım?

Halil Albay yine imdadımıza yetişti. Elindeki fazla katları bizimle paylaştı. Babam o katları kovan haline getirdi, yine ustalığını konuşturdu. Bir işi iyi bilmiyorsan önce taklit et sonra geliştir. Önce diğer kovanların benzerlerini yaptık sonra altı açık çelik ızgaralı, polen tuzaklı kovanlar. İşi öğrendikçe arı refahını ön plana almaya başladık.

Biz onları mutlu ettikçe onlar da bize hediyelerini vermeye başladılar. Mucize gibiydi, ışıl ışıl parlıyordu petekler, muhteşem kokuyordu kovanlar.

Bal kokusuydu…

NİHAL GÜVEN ALTINKURT
“Eşek Arılarına Notlar”

Genel7 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ7 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ7 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL7 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL7 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM7 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA7 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM7 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA7 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM7 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL7 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET7 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL7 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ7 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL7 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ7 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL7 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET7 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR7 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET7 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET7 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”