Bizimle İletişime Geç

VİDEOLAR

İyi bir barınak nasıl olmalı?

hayvan-barinaklari-nasil-olmali-korfez-tv

Hayvan hakları aktivisti Burcu Çağlayan, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı desteği ile; “Barınaklarda sistem niye işlemiyor? İyi bir barınak nasıl olmalı?” sorularını hayvan hakları savunucularına, aktivistlere, sivil toplum temsilcilerine, derneklere, yetkili ve gönüllülere yönelterek, Türkiye’de barınak gerçeğine dikkat çekmeyi hedefliyor.

Barınakları nasıl bilirsiniz?

Barınaklar iyi yerler midir?

Hiç barınak ziyareti yaptınız mı?

Türkiye’de toplam kaç barınak var, biliyor musunuz?

Burcu Çağlayan Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı desteğiyle 2016 yılında Almanya’daki hayvan barınaklarını inceleme gezisiyle başladığı “Barınak Hep Beraber” projesini, 2019 yılında Sivil Düşün’den aldığı yeni bir destekle farklı bir boyuta taşıyor.

Uzun yıllardır hayvan barınakları ve besleme noktalarında gönüllü olarak çalışan hayvan hakları aktivisti Burcu Çağlayan 2016 yılında “Barınak Hep Beraber” isimli projesiyle 2016 yılında Sivil Düşün’den destek aldı.

Barınakların iyileştirilmesi, Türkiye’de var olan tüm barınakların belirlenen tek ve doğru standartlar içinde yeniden yapılandırılarak, var olan mevzuat uygulamaya alınarak, sistemli, temiz yaşam alanları, rehabilitasyon merkezleri haline getirilmesi, hem şu anda barınaklarda unuttuğumuz hayvanlar için, hem de sokakta çoğalan hayvan popülasyonunu kontrol altına almak adına önemli olduğunu düşünerek, projenin ilk ayağında dünyanın en eski hayvan hakları kuruluşunun yer aldığı Almanya’nın Münih şehrine bir araştırma gezisinde bulundu. Almanya’da bulunan çeşitli barınakları ziyaret etti, doğru örnekleri yerinde görüp, Münih’te bulunan hayvan hakları derneklerinden sistem hakkında bilgi aldı.

‘Barınak Hep Beraber’ yeniden hayata geçiyor

2019 yılında Sivil Düşün desteğiyle “Barınak Hep Beraber” projesinin ikinci ayağı için çalışmaya başladı. Hayvan hakları savunucularına, aktivistlere, sivil toplum temsilcilerine, derneklere, yetkili ve gönüllülere “Barınaklarda sistem niye işlemiyor? İyi bir barınak nasıl olmalı?” sorularını yöneltti.

“Umut ne kadar fazlalaşırsa, o kadar daha fazla şeyi değiştirebiliriz. Umudu kaybetmeden, mücadeleyi güçlendirip, ivme kazanarak birçok şeyi değiştirebiliriz.”

Burak Özgüner anısına….

9 Kasım 2019’da hayatını kaybeden Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu Koordinatörü, Hayvan Hakları ve Etiği Derneği Başkanı, Deneye Hayır Derneği Kurucu üyesi, aktivist Burak Özgüner’in de röportaj verdiği projede, 8 ve 9. bölümler Burak Özgüner anısına yayınlanacak.

Projede; TBBM Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel; Rumeli Üniversitesi Rektörü, veteriner hekim Prof. Dr. Tamer Dodurka; İstanbul Barosu Hayvan Hakları Başkanı Deniz Hayvanlara Adalet Derneği Başkanı Av. Hülya Yalçın; Hayvanlara Adalet Derneği Başkan Yardımcısı Av. Barış Karlı; Angels Farm Sanctuary kurucusu Sibel Çakır; Bilgi Üniversitesi iletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Barika Göncü; Köpek filminin yönetmeni Cem Hakverdi; Boğaziçi Üniversitesi Barınma Merkezi (BUPaws) Gönüllü Koordinatörü Defne Arsoy; Köpek Eğitmeni Gamze Aral; veteriner hekim Başak Numanbayraktaroğlu Tokcan; Patipark Derneği Başkanı Hülya Akçal; Sokak Hayvanları İçin Mücadele ve Organizasyon Derneği (SİMORG) Başkanı Gül Merttür; Çorum Çöplüğü Besleme Gönüllüsü, Veteriner Teknikeri Gökçe Erdoğan ve 9 Kasım 2019’da hayatını kaybeden Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu Koordinatörü, Hayvan Hakları ve Etiği Derneği Başkanı, Deneye Hayır Derneği Kurucu üyesi, aktivist Burak Özgüner yer alıyor. Burcu Çağlayan, bu projeyle; Barınakların durumuna dikkat çekerken, Türkiye’nin dört köşesinde barınaklarda kötü koşullarda yaşam savaşı veren dostlarımızın hatırlanmasını, çözümler için harekete geçilmesi adına aracı olmasını diliyor.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yap

Yorumlar...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel6 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ6 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ6 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL6 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL6 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM6 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA6 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM6 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA6 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM6 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL6 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET6 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL6 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ6 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL6 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ6 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL6 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET6 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR6 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET6 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET6 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”