Bizimle İletişime Geç

KOCAELİ

İzmit Belediyesi yılın çevrecilerine ödüllerini verdi

İzmit Belediyesinin, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Belediye Meydanı’nda düzenlediği programda çevreye en duyarlı vatandaş ve personellere ödülleri verildi.


İzmit Belediyesi tarafından, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla belediyenin çevre projelerine destek veren en çevreci vatandaş ile personellere ödülleri verildi. 5 kategoride ödüllerin takdim edildiği programda Nuray Dolanbay ve Arzu Kodaman en çok ambalaj atık toplayan çevreci, Birsen Karaoğlu ve Nurdan Çakmak en çok bitkisel atık yağ toplayan çevreci, Sibel Akduman en çok elektronik atık toplayan çevreci, Umut Turan en çok atık pil toplayan çevreci seçildi. Ayrıca İzmit Belediyesinin en çevreci personelleri Pınar Zengin, Büşra Çakar, Rabia Göçmen, Habibe Pektaş, Çiğdem Aral, Selahattin Özder olarak belirlendi. Çevreci vatandaşlara ödülleri İzmit Belediyesi Başkan Yardımcıları Ünal Özmural ile Sibel Solakoğlu, Meclis Üyesi Çetin Sarıca ve İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol tarafından takdim edildi. 


BAŞKA BİR DÜNYA YOK


Dünya Çevre Günü dolayısıyla programda ilk olarak konuşan İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, “Fatma Başkanımız bugün İstanbul’daki toplantı nedeniyle aramızda değil. Bu sene COVID-19 nedeniyle Dünya Çevre Günü’nü belediye önünde daha mütevazı şekilde kutlayarak çevre bilincini arttırmayı hedefliyoruz. Başka bir dünya yok. Dünyada toplanan çöplerin ya da atıkların yaklaşık yüzde 30’unu plastikler oluşturuyor. Türkiye’de 2011 yılında 55 bin ton plastik atık toplanırken bu rakam 2018 yılı itibariyle toplamda 128 milyon Euro’luk atık toplama noktasına ulaşmış ve bunun yüzde 35’e yakını da yurt dışından ithal edilen atıklardır. Bunların çoğu da geri dönüşümü sağlanmayan ve plastiğe çevrilemeyen atıklar” dedi.


SIFIR ATIK PROJESİ’NE BELEDİYE BİNASINDAN BAŞLADIK


Özmural, “Biz İzmit Belediyesi olarak bu dönemde Sıfır Atık Projesi’ne belediye binamızdan başladık. Hiçbir ofiste çöp kutusu yok dolayısıyla herkes atıklarını ayrıştırma noktalarına götürmekle zorunlu. Ayrıca İZAYDAŞ atık yakma tesisi artık ekonomik ömrünü tamamlamak üzere.

Biz buradan veya diğer belediyelerden ne kadar az atık götürürsek bu çöp alanlarının daha verimli kullanılmasına destek oluruz. İlk defa dal budak budama makinesini hayata geçirerek kullanılabilir hale getirdik. Artık hiçbir kesilen dal ve budak çöpe gitmeyecek.

Bunun değişik kullanım alanları var. İsterseniz yakıt olarak da kullanabilirsiniz. Doğal gübre üretimi noktasında da çalışmalarımıza başladık. Artık hiçbir çimen ve otu İZAYDAŞ’a göndermeyeceğiz. Ekonomiye katkı sunacak şekilde değerlendirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.
MİLLİ BİR SERVETİ ÇÖPE ATMAMIŞ OLACAĞIZ


Programda konuşan İzmit Belediyesi Meclis Üyesi Çetin Sarıca, “İzmit Belediyesi olarak çevre projeleri konularına büyük önem veriyoruz. Atıklar konusunda çok ciddi çalışmalarımız var ve olmaya devam edecek. Önümüzdeki yıllarda birçok belediyeye de örnek olacağını düşünüyorum. Dünya ortalaması günlük çöp üretme sayısı kişi başı 1. 2 kilogram. Türkiye ortalaması ise 1.77 kilogram. Bizim bunu aşağı seviyeye düşürmemiz gerekiyor. Bu iş evde başlıyor. Evdeki çöp kutularımızı ayırmamız lazım. Bunu evde ayırdığınızda milli bir serveti çöpe atmamış olacağız” ifadelerini kullandı. 


51 BİN AĞACIN KESİLMESİNİN ÖNÜNE GEÇİLDİ


Çevre dostu İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğünde İzmit Belediyesi, yalnızca bir yılda 4 bin 300 ton ambalaj atığı, 2 bin 400 ton cam atığı, 275 ton tekstil atığı, 18 ton elektronik atığı, 5 ton atık pil, 6 ton bitkisel atık yağ toplayarak ekonomiye geri kazandırdı. Toplamda 96 bin ton yakıt tasarrufu eden İzmit Belediyesi bu sayede 5 bin metre küp toprağı koruyarak 51 bin ağacın kesilmesinin önüne geçti. 

Genel7 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ7 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ7 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL7 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL7 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM7 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA7 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM7 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA7 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM7 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL7 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET7 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL7 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ7 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL7 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ7 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL8 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET8 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR8 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET8 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET8 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”