Bizimle İletişime Geç

KOCAELİ

KOCAELİ SEVGİDE BULUŞTU

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Cem Vakfı ve Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Sevgide Buluşalım etkinliğinin bu yıl 14.’sü Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. 14. Sevgide Buluşalım etkinliğinde, Cem Çelebi ve Orketrası ile Ender Balkır ve Orkestrası tarafından deyişler söylendi ve Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu. Erkan Cem-i yapıldı dualar edildi.

Erkan Cemi’nin ardından etkinliğe katılan vatandaşlara aşure ikram edildi. Etkinlikte konuşma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Anadolu ayakta durduğu müddetçe dünya ayakta duracak. Anadolu ruhu dünyadaki barışın temelidir. Anadolu ruhunun özünde Hazreti Peygamberin ışığı vardır”

KATILIM YOĞUN OLDU

Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Vali Yardımcısı Suat Yıldız, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, AK Parti İl Başkan Vekili Şahin Talus, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Cem Vakfı Genel Müdürü Hıdır Akbayır, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Cemevleri Platformu Dönem Sözcüsü Ali Ekber İncesu, Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Eşref Doğan ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi.

“MUHARREM AYI ORTAK DEĞERİMİZ”

14.’sü Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen Sevgide Buluşalım etkinliğinde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Varlığımız, ortak değerlerimiz üzerine kurulmuştur. Muharrem ayı bizim ortak değerimizdir. Gönül diliyle konuştuğumuz zamandır. Ancak bu birliktelik, bu sevgi kültürü, dünyanın her milletine nasip değil. Dünya kardeşliğe susuz. İşte bir araya gelerek tüm dünyaya örnek teşkil ettiğimiz kardeşlik hareketimiz, bütün bu meseleleri çözecek kadar güçlü bir kaynağa sahip. Kardeşliğimizin kaynağında çağlayan su, dünyadaki ateşleri söndürecek kadar güçlü” dedi.

“ANADOLU RUHU BARIŞIN TEMELİDİR”

“Büyükşehir olarak birbirimizle tanış olmak için emek veriyoruz” diyerek konuşmasına devam eden Başkan Tahir Büyükakın, “Elimizden gelen desteği Cemevlerimizdeki yönetici arkadaşlarımızla birlikte veriyoruz. Eksikler var ama inşallah önümüzdeki günlerde çok daha güzel olacak. Birlik ve beraberliğimizin bozulmadan devam etmesini temenni ediyorum. Kardeşlik bağlarımız inşallah daha güçlü hale gelir. Anadolu ayakta durduğu müddetçe dünya ayakta duracak. Anadolu ruhu dünyadaki barışın temelidir. Anadolu ruhunun özünde Hazreti Peygamberin ışığı vardır. Bu ruhu yaşatacak ve dünyaya barış ve kardeşlik vereceğiz” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKAKIN’A TEŞEKKÜR ETTİ

Programda konuşan Kocaeli Cemevleri Platformu Dönem Sözcüsü Ali Ekber İncesu, “680 yılının Muharrem ayının 10’uncu gününde Kerbala’da şehit olan Hazreti Hüseyin ve 73 şehidin acısını ilk günkü gibi yaşamaktayız. Kerbela vakası bir iktidar kavgası değildir. Hazreti Hüseyin’in Kerbela’da Yezid’e karşı direnişi insanlığın var oluşuydu. Cemevlerimizin ibadethane statüsüne alınması, bakım, onarım ve personel bütçelerinin oluşturulması, cem evlerimizin belediye imarında yer tahsisi yapılması ve anayasa güvencesine alınmasını talep ediyoruz. Her konuda bize destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’a teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

“BARIŞA VE KARDEŞLİĞE HİZMET EDİYORUZ”

İncesu’nun ardından kürsüye gelen Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, “Kocaeli sevgi ve kardeşliğimizi model olarak sunan örnek bir şehrimiz. Horasan’dan Anadolu’ya kurulan gönül köprüsünde gelin sevgide buluşalım. Burada sevgide buluşarak Türkiye’deki barışa, kardeşliğe hizmet ediyoruz. Bizler ülkenin bölünmez; bütünlüğünden yanayız” diye konuştu.

“BÜYÜKAKIN SONSUZ TEŞEKKÜRÜ HAK EDİYOR”

Erdoğan Döner; “Aleviler hiçbir kurum ve şahıstan icazet almadan cem evlerinde cem olurlar. Kendimiz için ayrımcılık istemiyoruz. İstediğimiz inanç özgürlüğünün uygulanmasıdır. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın sonsuz bir teşekkürü hak ediyor. Böyle yöneticilerimiz olduğu zaman bizim toplumda çözemeyeceğimiz hiçbir konu olmaz” ifadelerini kullandı.

ERKAN CEM-İ YAPILDI

14. Sevgide Buluşalım etkinliğinde, Cem Çelebi ve Orketrası ile Ender Balkır ve Orkestrası tarafından deyişler söylendi ve Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu. Erkan Cem-i yapıldı dualar edildi. Erkan Cemi’nin ardından etkinliğe katılan vatandaşlara aşure ikram edildi.

DESTEK VEREN CEMEVLERİ VE MUHTARLIKLAR

İzmit – Balören Mahalle Muhtarı Ahmet Demir, Bayraktar Mahalle Muhtarı Ali Cevat Tomardur, Mecidiye Mahalle Muhtarı Fahrettin Korkutan katılım sağladığı etkinliğe, Cem Vakfı, Alevi İslâm Din Hizmetleri Başkanlığı Gebze Cem ve Kültür Evi Yaptırma Yaşatma Derneği, Gebze Hacı Bektaş Veli Kültür Ve Dayanışma Derneği, Derince İmam Hüseyin Cem Ve Kültür Evi Derneği, Derince Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, İzmit Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Cem Vakfı Kocaeli Şubesi Abdal Musa Cem Ve Kültür Evi Çayırova Şb., Körfez Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Darıca Cemevi, Anadolu Kültür Ve Görgü Derneği, Gültepe Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, İzmit Tavşantepe, Bayraktar, Balören ve Mecidiye köyleri etkinliğe destek veren dernekler, cemevleri ve muhtarlar olarak yer alıyor.   

Genel6 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ6 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ6 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL6 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL6 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM6 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA6 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM6 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA6 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM6 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL6 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET6 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL6 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ6 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL6 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ6 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL6 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET6 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR6 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET6 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET6 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”