Bizimle İletişime Geç

KOCAELİ

LAVANTA FİDELERİ KADINLAR İÇİN TOPRAKLA BULUŞTU

İZMİT KADIN KOOPERATİFİ

Durhasan ve Karaabdülbaki mahallelerinde dikilen lavantalardan toplanacak ilk mahsuller İzmit Kadın Kooperatifi tarafından kullanılacak. Kooperatif bünyesinde düzenlenen kurslar kapsamında lavanta yetiştiriciliği ve lavanta ürünlerinin yanı sıra kentin marka değerinin oluşturacak el sanatları, hediyelik eşya tasarımı ve özel koleksiyon tasarımı kursları verilecek. Kadınların sosyal kültürel ve ekonomik yönden faydalarını gözetecek olan İzmit Kadın Kooperatifi, üyelerinin mesleki veya geçimlerine ait ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile istihdam ve eğitim ortamı hazırlayarak karşılıklı yardımlaşma ve dayanışmasına olanak sağlayacak bir alt yapıyla kuruldu.

LAVANTA DİKİMİNE KADINLARDAN BÜYÜK İLGİ

İzmit Kadın Kooperatifi’nin ilk icraatı olan “Lavanta Dikim Bayramı” adı altında lavanta dikimi İzmit Belediyesi Durhasan Uygulama Bahçesi’nde geniş bir kadın katılımıyla başladı. Lavanta fidesi dikim programına İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Durhasan Mahalle Muhtarı Ünal Turan, Karaabdulbaki Mahalle Muhtarı Hüdayim Yıldız, çok sayıda kadın STK temsilcisi ve üyeleri ile kadınlar katıldı.

KÖY KADINLARININ ELLERİNDEN MANCARLI PİDE

Lavanta dikiminin ardından Durhasan Mahallesi kadınlarının el emekleriyle yaptığı  meşhur Mancarlı Pidesi programa katılan vatandaşlara ikram edildi. Köy kadınlarının bizzat kendi elleriyle yaptıkları ve oldukça lezzetli olan mancarlı pidenin yanında İzmit Belediyesi tarafından çorbada ikram edildi.

İZMİT İÇİN ÖZEL VE GÜZEL BİR GÜN

Lavanta Dikim Bayramı etkinliğinde ilk olarak konuşan Durhasan Mahalle Muhtarı Ünal Turan, “Öncelikle Fatma Başkanımız ve tüm belediye ekiplerimize teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah köyümüz için lavanta bahçesi bir ilk olur ve bunun devamını bekleriz” dedi. Ardından konuşan Karaabdülbaki Mahalle Muhtarı Hüdayim Yıldız, “Bugün İzmit için özel ve güzel bir gün. Bölgemiz de tarımda yeni bir adım ve anlayışla birlikte toplanmış bulunuyoruz. İzmit bugün lavanta ile tanışıyor ve kadınların kuracağı güzel bir kooperatifle tanışıyor. Bölgemiz için hayırlı olsun” ifadelerinde bulundu.

MUHTARLARIMIZ CANLA BAŞLA ÇALIŞIYOR

Ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Ben öncelikle teşekkürümü muhtarlarımıza yapmak istiyorum. Sizlerin oylarıyla milletimizin oylarıyla seçilen iki muhtarımız göreve geldiğimiz günden beri İzmit için ve mahallerimiz için canla başla çalışıyorlar kendilerine buradan ayrı bir şekilde teşekkür ediyorum. Ayrıca kadın muhtarlarımızda halkımıza hizmet için büyük bir özveriyle çalışıyorlar kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

KADINLAR GÜLERSE ÜLKE GÜLER

Konuşmalarına devam eden Başkan Hürriyet, “Seçim döneminde demiştik. Kadınlar ve çocuklar önceliğimiz olacak. Çocuklar gülerse dünya güler. Kadınlar gülerse aile güler. Ülke güler dedik. Bir sözümüz vardı. Kalkınma hamlelerimizden bir tanesi de kadın kooperatifi olacak demiştik. Kadınlar buralarda gerektiğinde toprakla, gerektiğinde el sanatlarıyla buluşacak. Hem istihdam yaratmış olacağız. Hem de kadınların üreten gücünü Türkiye ve kentimize bir kazanım olarak kazandırmak istiyoruz dedik. Kadınlar üretsin kente değer katsın. O yüzden de kooperatifçiliği bir üretim hamlesi olarak hayata geçirmeye başladık. Bunun da ilk tanıtımı lavanta ile başlasın istedik. Bir bayram havasında bütün kadınlarımızla birlikte üretmenin ne kadar kıymetli bir araç olduğunu görmek istedik. Kent ve ülke olarakta üretmeye ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

ÜRETEN TOPLUMA İHTİYACIMIZ VAR

Başkan Hürriyet, “Bakın üretmek ne kadar kıymetli bir araç. Bu kadar insanı ve kadını üretmek bir araya getirdi. Artık tüketen değil, üreten bir topluma ihtiyacımız var. Bu ekonomik krizde de yaratmak istediğimiz şey üretim farkındalığı, sahip olduğumuz değerleri üretmeyi hatırlatma bayramıdır. Lavanta kısmı işin güzellik kısmıdır. Asıl bizdeki hazine toprağımız, tarım ve köylerimizdir. Köylerimizin değerini bilmemiz lazım. Toprağımızın değerini bilmemiz lazım. Bu yüzden lavanta bayramımızı köylerimizde yapalım istedik. Bu yüzden kadın kooperatifimizin kuruluşunun ilanını köylerimizde yapalım istedik” şeklinde konuştu.

KADINLARIMIZA İSTİHDAM SAĞLAYACAĞIZ

Konuşmalarına devam eden Başkan Hürriyet, “İzmit Kadın Kooperatifimizi bugün başlatıyoruz. İlerde bu kooperatifimizi daha da büyüteceğiz. Bugün lavanta ile başladık fakat ilerleyen dönemlerde el sanatlarıyla, atölyelerle, kadın üretim merkezleriyle ve dikim evleriyle devam edeceğiz. Bu sayede kadına istihdam yaratmış olacağız. Ve çalışmasıyla birlikte ev bütçesine katkı sunmasının önünü açacağız” şeklinde konuştu.

KOOPERATİFÇİLİK DEMEK DAYANIŞMA DEMEK

Konuşmalarında dayanışmanın önemine dikkat çeken Başkan Hürriyet, “Lavanta bahçelerimiz uzun vadeli bir iş. Çok fazla bakım istemeyen bir ürün. Yaklaşık 1 sene sonra mahsullerini almaya başlayacağız. Topladığımız lavantalarla keseler, sabunlar ve kozmetik ürünleri yapacağız. Lavantanın hazır pazarı var. Önemli olan üretmek biz üretirsek lavantamızdan elde edeceğimiz ürünlerle kentimize, evlerimize katkı sağlamak mümkün. Birlikte omuz omuza dayanışma ile başarabiliriz. Kooperatifçilik demek sadece üretim demek değil dayanışma, birliktelik, kardeşlik, birlikte üretmek ve birlikte kazanmak demektir” şeklinde konuştu.

MUTLU OLMAK İÇİN ÜRETMEYE İHTİYACIMIZ VAR

Başkan Hürriyet son olarak, “Ben bütün kadınlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bugün diktiğimiz ürünlerin hasadını da 1 sene sonra birlikte toplayacağız. Mutlu olmaya ihtiyacımız var. Mutlu olmak için öyle büyük büyük beton binalara ihtiyacımız yok. Mutlu olmak için önce bir arada olmaya ihtiyacımız var. Mutlu olmak için üretmeye ihtiyacımız var. Bu etkinliğimizin de bunun bir başlangıcı olmasını diliyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Genel3 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ3 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ3 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL3 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL3 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM3 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA3 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM3 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA3 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM3 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL3 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET3 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL3 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ3 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL3 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ3 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL3 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET3 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR3 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET3 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET3 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”