Bizimle İletişime Geç

EKONOMİ

NORMALLEŞME DÖNEMİNDE DÖNGÜSEL EKONOMİ BÜYÜK FIRSATLAR SUNACAK

SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, daha sürdürülebilir bir gelecek için 3 çözüm önerisine dikkat çekti. Ebru Dildar Edin, açıklamasında bu önerileri, “Yenilenebilir enerji, döngüsel ekonomi ve büyük şirketlerin büyük taahhütler altına girme gerekliliği” olarak sıraladı

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Çevre konusunun sadece bir gün duyarlı olmakla yetinilemeyecek kadar önemli olduğunu vurgulayan Ebru Dildar Edin, “Koronavirüs aslında tüm dünyaya çevre konusunun sadece karbon emisyonlarından ibaret olmadığının, insanlığın çevreye olan müdahalesinin boyutlarının ne denli ciddi olabileceğinin iyi bir göstergesi oldu. Özellikle de iş dünyasının devamlılığını sağlayan finans sektöründe, bankalar ve yatırımcıların çevresel faktörleri değerlendirirken, emisyon değerlerinden çok daha fazla kriteri göz önüne almaları gerektiğini gözler önüne serdi” değerlendirmesinde bulundu.

“Pandemi sonrasında, ekonomik, sosyal ve çevresel anlamda dayanıklı bir sistemin kurulması bizlere bağlı” diyen Ebru Dildar Edin, daha sürdürülebilir bir gelecek için 3 çözüm önerisini şöyle sıraladı: “Yenilenebilir enerji, döngüsel ekonomi ve büyük şirketlerin büyük taahhütler altına girme gerekliliği.”

Normalleşme döneminde döngüsel ekonominin büyük fırsatlar sunduğunu belirten Ebru Dildar Edin, açıklamasında şu noktalara dikkat çekti:

  • Bizim de nasıl normalleşeceğimizi şimdiden planlamamız gerek. Normalleşme döneminde kaynaklar çok daha niş, çevre dostu ve dijital alanlara kaymaya başlayacak.
  • Uzun zamandır savunucusu olduğumuz ve bu dönemde büyük bir kararlılıkla pandemiye rağmen gerekli çalışmaları tamamlayarak bir platform haline getirdiğimiz döngüsel ekonomi, bu anlamda büyük fırsatlar sunuyor.
  • Hammadde ve enerji başta olmak üzere dışa bağımlı bir endüstrimiz olduğu göz önüne alınınca, başka bir endüstrinin atıklarını girdi olarak kullanmak hem ham madde maliyetinden hem de enerji maliyetlerinden tasarruf etmemizi sağlıyor.
  • COVID-19 pandemisinin kolektif deneyimi altında, yeni dünya düzeni oluşurken döngüsel ekonominin ne denli önemli olduğunu hep birlikte deneyimliyoruz.
  • COVID-19 sonrasında, ekonomik, sosyal ve çevresel anlamda dayanıklı bir sistemin kurulması bizlere bağlı. Bu konuda ileri görüşlü kurumlar büyük bir role sahip olacak. Büyük şirketlerin büyük taahhütlerin altına girme gerekliliği daha da ortaya çıkacak.
  • Kurulacak yeni düzende son 50 yılın trendini değil de sürdürülebilirliği odağına alan dünyayla dost bir düzeni benimsersek belki de bu krizden çok büyük kazanımlarla çıktığımızı söylemek mümkün olacak.
  • SKD Türkiye olarak üstümüze düşeni yapmaya ve şimdiye kadar olduğu gibi, bu konuda tüm kaynaklarımızı sunarak liderlik etmeye hazırız.

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) Türkiye Hakkında:

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) Türkiye, 2004 yılında 13 özel sektör temsilcisinin öncülüğünde kurulmuş ve sadece kurumsal üyelik kabul eden bir iş dünyası derneğidir.

Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi’nin (WBCSD- World Business Council for Sustainable Development) Türkiye’deki bölgesel ağı ve iş ortağı olan SKD Türkiye, bu işbirliğinin beraberinde getirdiği sürdürülebilirlik birikimini de çalışma grupları faaliyetleri aracılığıyla üyeleriyle ve çeşitli platformlarda paydaşlarıyla paylaşır.

Genel7 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ7 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ7 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL7 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL7 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM7 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA7 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM7 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA7 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM7 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL7 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET7 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL7 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ7 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL7 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ7 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL7 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET7 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR7 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET7 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET7 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”