Bizimle İletişime Geç

EKONOMİ

“Sıcak para hareketi biz bitti demeden bitmez “

Küresel sermaye akımları artık tersine döndü. Önce koronavirüs şoku ardından petrol şoku finansal piyasalarda ardı ardına iki siyah kuğu etkisi yarattı. Küresel sermaye sığınılacak liman olarak güçlü paraları ve merkez ülkelerini seçti. Gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışları şimdiye kadarki en yüksek düzeyine çıktı.

-Bizim Merkez Bankası 17 Nisan itibariyle bu tutarı net bazda 66.6 milyar dolar olarak hesapladı. Konunun uzmanı kuruluş Uluslararası Finans Enstitüsü IIF ise 20 Ocak’tan 29 Nisan’a uzanan 100 günlük zaman dilimi için 100 milyar dolara varan bir hesaplama yapmasına karşılık nisan sonuna doğru hareketin yavaşladığını belirtti. TCMB rakamı da baz alınsa, sonuç değişmiyor, 1980 sonrasının en çok sermaye çıkışının gerçekleştiği yıl 2020 oluyor.

8.4 MİLYAR DOLARLIK TERSİNE SERMAYE GÖÇÜ

-Türkiye de sermaye çıkışlarından payına düşeni alıyor. Çünkü geçmişte uluslararası sermaye akımlarının gözdesi olmuş bir ülkeydi ve hatırı sayılır bir sermaye stokuna sahipti. 2020 tersine sermaye dalgasından Türkiye’ye düşen ise 4 ayda 8.4 milyar dolarlık tutar oldu. 2020 yılının her haftasında istisnasız net bazda sermaye çıkışı gerçekleşti.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yap

Yorumlar...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.