Bizimle İletişime Geç

DÜNYA

SOSİAD, DEMONSTRASYON PROJESİ’NİN BAŞARISINI GÜNEY AFRİKA’DA ANLATTI

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Cape Town kentinde 5-6 Aralık 2019’da düzenlenen “Kigali Değişikliği kapsamında HFC’leri aşamalı olarak azaltırken, düşük KIP değerine sahip ve HFC olmayan alternatif teknolojilerin bilinirliğinin artırılması amacıyla fırsatların değerlendirilmesi, soğutma sektöründeki enerji verimliliği ve standartlar” başlıklı çalıştayda SOSİAD, Demonstrasyon Projesi’nin sürecini ve başarısını anlattı.

UNIDO ve SOSİAD iş birliğinde yürütülen, İklim değişikliği ile mücadeleye destek veren ve “Türkiye Cumhuriyeti’nde Düşük Küresel Isınma Potansiyeline (KIP) Sahip Soğutkanların Teşvik Edilmesi İçin Tanıtım ve Pilot Faaliyetler” başlıklı Demonstrasyon Projesi’nin Güney Afrika Cumhuriyeti’ne örnek teşkil etmesi amacıyla SOSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Demonstrasyon Projesi Koordinatörü Kıvanç Aslantaş, UNIDO ve Güney Afrika Cumhuriyeti tarafından konuk konuşmacı olarak Cape Town’a davet edildi.

Aslantaş, projenin süreci ve pilot uygulamaları ile ilgili tecrübelerini Güney Afrikalılar başta olmak üzere çeşitli ülkelerden katılım gösteren paydaşlarına aktardı. Montreal Protokolü yükümlülüklerini yerine getirmek için hidrokloroflorokarbon (HCFC) soğutkanların kullanımının Türkiye Cumhuriyeti tarafından sınırlandırıldığına değinen ve bu kapsamda HCFC’lerin tüketimini, hesaplanan referans değerin yüzde 86’sına azaltmaya yönelik çalışma yürütülmesi kararının alındığını belirtti. Bunun sonucu olarak, kullanıcıları ve tedarikçileri bilgilendirmenin ve farkındalığı artırmanın önemli olduğunun altını çizdi. Aslantaş, Demonstrasyon Projesi kapsamında 3 ayrı ilde yer alan tesisleri, alternatif soğutkanlarla başarılı bir şekilde dönüştürdüklerini ve gayet olumlu çıktılar aldıklarını belirtti. Pilot uygulamalarla mevcut sistemlerin daha düşük KIP değerine sahip yeni nesil soğutkanlara dönüştürülmesinin önemine dikkat çeken Proje Lideri, bu dönüşümlerde elde edilen yüksek verimliliğin ve tasarrufun tematik toplantılarla paylaşıldığını ve bu sonuçların daha çok tesiste uygulanmasını sağlayan teşvik edici bir güç olduğunu belirtti.

Kigali Değişikliği’ni 2019 yılı Ağustos ayında onaylayan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Cape Town’da yapılan çalıştayın ilk günü diğer ülkelerden edinilen deneyimlere, RACHP (Soğutma, İklimlendirme ve Isı Pompası) sistemlerinde enerji verimliliğini artırma yollarına, standartlara ve pazar dönüşümlerinin araştırılmasına odaklanıldı ve devamında CO2 transkritik soğutma sisteminin uygulandığı bir mağaza ziyareti ile tamamlandı.

İkinci günü ise HFC’lerin kademeli azaltımı hakkındaki politikaları ve faaliyetleri, yaklaşımları ve çözümleri üzerine tartışıldı ve “Azaltım sürecinde HFC dışı teknolojilerin kullanımına yönelik faydaların kilidini açma ve sürdürülebilir soğuk zinciri geliştirme seçenekleri” konusu üzerine çeşitli sunumlar ve panel tartışmaları düzenlendi.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yap

Yorumlar...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel7 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ7 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ7 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL7 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL7 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM7 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA7 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM7 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA7 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM7 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL7 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET7 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL7 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ7 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL7 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ7 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL7 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET7 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR7 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET7 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET7 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”