Bizimle İletişime Geç

EĞİTİM

SURİYELİ ÖĞRENCİLER EĞİTİMLERİNİ TAMAMLADI

‘Suriyeliler İçin Yüksek ve İleri Öğretim Fırsatları ve Perspektifleri’ (HOPES) projesi kapsamında Mersin Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde eğitim gören 150’yi aşkın Suriyeli öğrenci, gerçekleştirilen törenle sertifikalarını aldılar.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Türkiye’de British Council tarafından yürütülen ‘Suriyeliler İçin Yüksek ve İleri Öğretim Fırsatları ve Perspektifleri’ (HOPES) projesi,Suriye’den gelen sığınmacıları ve durumdan etkilenen yerel halkları desteklemek amacıyla yerel ve bölgesel eğitim kurumları tarafından yürütülen yenilikçi, kısa süreli eğitim projelerine fon sağlıyor. Orta öğrenim sonrası yaştaki Suriyeli mülteciler ile yüksek sayıdaki mülteci akınından etkilenen ev sahibi ülkelerin gençlerinin kaliteli yüksek ve ileri eğitime erişimini kolaylaştırmayı amaçlayan proje, aynı zamanda Suriyeli gençlere daha iyi bir gelecek sunabilmeyi ve Suriye’nin kriz sonrası yeniden inşasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Avrupa Birliği’nin Suriye Krizi’ne yönelik bölgesel yardım fonu tarafından finanse edilen HOPES, Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD), British Council, Campus France ve Nuffic tarafından yürütülüyor. 12 milyon Euroluk proje, genç Suriyelilere eğitim imkânı tanımak ve savaş sonrası Suriye’nin yeniden inşasına hazır olmalarına katkı sağlamayı amaçlıyor. British Council’ın proje kapsamında sunduğu ‘Yüksek Öğrenim İngilizceye Erişim Programı’ ortaklarından biri olan Mersin Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ile gerçekleştirilen HOPES projesi ile Suriyeliler için üniversite bazlı İngilizce eğitim ve çalışma becerileri kurslarının açılması sağlandı ve bu kurslarda, yükseköğretim kurumlarına girmeleri veya bulundukları ülkelerdeki kursları başarıyla tamamlamalarına destek olundu. Proje kapsamında, Mersin Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde eğitim gören 150’yi aşkın Suriyeli öğrenci, 17 Aralık Salı günü üniversitede düzenlenen sertifika töreniyle eğitimlerini tamamladı.

İki etap olarak düzenlenen eğitimlerde öğrenciler, seviyelerine göre A1, A2, B1 ve B2 gruplarına ayrılarak Mersin Üniversitesi’nin deneyimli akademik personelleri tarafından yüzer saatlik eğitimlere tabi tutuldu. Eğitimleri başarı ile tamamlayan Suriyeli öğrencilere törende, British Council tarafından seviyelerine göre dil belgeleri, Mersin Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından da sertifikaları takdim edildi. Törene, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek ve İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca da katıldı.

Sertifika töreninde açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı,Türkiye’nin komşusu Suriye’de son yıllarda yaşanan olaylar sonrasında, en fazla sığınmacıya Türkiye’nin ev sahipliği yaptığını belirtti. Sığınmacıların ekonomik ve toplumsal hayata uyumları için çeşitli uygulamaların hayata geçirildiğinin altını çizen Çamsarı, “Güvenli alan, beslenme, barınma ve sağlık hizmeti almak temel ihtiyaçlardır. Eğitim ise çocukların hayat rutinlerinde normalleşmeyi sağlar, travma ile başa çıkma kapasitelerini destekler ve güçlendirir. Başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları bu alanda çok değerli çalışmalar yürütmektedir” dedi. Çamsarı aynı zamanda, proje ile MEÜSEM’in British Council ile ortak çalışması sonucu 150’yi aşkın Suriyeli öğrencinin dil eğitimi almasının sağlandığını vurgulayarak British Council yetkililerine, MEÜSEM Müdürü Doç. Dr. Esma Dumanlı Kadızade’ye ve eğitime katkı sunan akademik personele teşekkürlerini sundu.

Törende konuşma yapan Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Doç.Dr. Esma Dumanlı Kadızade, “Bu proje ile Türk ve Suriyeli öğrenciler birlikte eğitim alırlarken, öğrencilerin hem akademik bilgi düzeylerinin hem de farklı kültürleri öğrenerek empati yeteneklerinin artmasını sağladık. Aynı zamanda, sosyalleşmelerine ve çevrelerine uyum sağlamalarına da katkıda bulunduk. Düzenlediğimiz bu sertifika töreniyle, öğrenciler hem yeteneklerini sergileme fırsatı buldu hem de eğitimde gösterdikleri gayretlerinin ödülünü aldılar” diye belirtti. Kadızade konuşmasında aynı zamanda, “British Council ile HOPES projesiyle yapılan bu iş birliği, Mersin Üniversitesi’nin uluslararası alanda önemini artıracak bir yeniliğe daha adım atmasını sağladı. Bu proje ile eş zamanlı olarak, İngilizce dil seviyesini belirlemek için uluslararası geçerliliğe sahip ve dünyanın en bilinen İngilizce dil yeterliliği sınavı olan IELTS, Mersin Üniversitesi bünyesine merkezimiz tarafından kazandırıldı.” sözleriyle British Council ile yapılan iş ortaklığının çok boyutluluğundan bahsetti.

Törende, British Council Türkiye Sınavlar İş Geliştirme Direktörü Bora Can, “British Council, HOPES Türkiye ekibinin değerli ortağı olan Mersin Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Esma Dumanlı Kadızade ile bu projede birlikte çalıştı ve toplamda 166 öğrenciye ulaşarak hedeflenenin üzerinde bir devamlılık sağlandı. Sunulan bu kurs, umarız öğrencilerimizin yüksek öğretim kurumlarına girmelerini veya bulundukları ülkelerdeki başarılarını katlayarak arttırmalarına yardımcı olacaktır. Tüm çalışmalarımızın gerçekleşebilmesini sağlayan Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve Merkez Müdürü Doç. Dr. Esma Dumanlı Kadızade’ye teşekkür ederiz.” sözleriyle proje ortaklığından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yap

Yorumlar...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel6 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ6 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ6 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL6 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL6 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM6 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA6 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM6 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA6 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM6 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL6 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET6 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL6 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ6 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL6 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ6 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL6 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET6 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR6 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET6 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET6 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”