Bizimle İletişime Geç

EKONOMİ

Tekstil sektöründe moda devleri siparişleri almaya başladı

Korona krizinden en çok etkilenen kıta olan Avrupa’nın yavaş yavaş normalleşme sürecine girmesiyle Türk tekstil sektöründe hareket başladı.

Avrupalı moda devleri daha önce sipariş verip almadıkları ürünleri almaya başladı. Sektör temsilcileri, “Kontratı yapılmış, siparişi verilmiş ve ham maddesi alınmış bütün ürünleri, özellikle bizden çok yoğun alım yapan markalar siparişlerini yavaş yavaş almaya başladı” dedi. Cem Ali Çinkılıç’ın haberi

Tekstil sektörü

Tüm dünyayı etkisi alan koronavirüsün, dünya genelinde en çok etkilediği sektörlerden biri hazır giyim ve tekstil oldu. Türkiye’de, yılda 30 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştiren sektörde, virüsün yayılmaya başladığı mart ayından itibaren global markalarla sipariş teslimi konusunda mağduriyetler yaşandı.

Malları ürettirip koronavirüs nedeniyle mücbir sebep gerekçe göstererek ürünleri almayan yabancı tekstil ve moda şirketlerinin duyarsız davranışı sektörü zor duruma soktu. Mart ayında siparişlerin teslim edilememesi ve devamında ihracatın bıçak gibi kesilmesiyle nisan ayında gerçekleşen yüzde 62’lik düşüş sektörde ciddi sıkıntılara sebep oldu. Avrupa’nın yavaş yavaş normalleşme sürecine girmesiyle Türk tekstil sektöründe hareket başladı. Avrupalı moda devleri daha önce sipariş verip almadıkları ürünleri almaya başladı.

“SEKTÖRDE YÜZDE 30-40 ORANINDA HAREKET BAŞLADI”

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, firmaların projeksiyon verdiğini söyledi. Gültepe “Bize motorları çalıştırın dediler. Sosyal mesafeyi koruyarak, gerekli önlemleri alarak sektör kısmi iş başı yaptı. Hiç çalışmayan sektörde şu an da yüzde 30-40 oranında hareket başladı.

Bu hareket gittikçe artarak devam edecek. Markalar, önümüzdeki dönemde mayıs ve haziranda alacakları, yani elimizde olan stok mamüllerin projeksiyonunu verdiler. Hazır giyim ve konfesksiyonda nisanda ihracatı yüzde 62 düşüşle kapattık. Mayısta yüzde 50-55 civarını yakalayabiliriz. Haziranda ise yüzde 30 düşüşle tamamlayacağız diye düşünüyorum” dedi.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yap

Yorumlar...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.