Bizimle İletişime Geç

İSTANBUL

TÜRKİYE’NİN RENKLERİ PROJESİ’NE KATILAN GENÇLER FOTOĞRAFLARINI SERGİLEDİ

Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin Renkleri İstanbul’un Kimlikleri (TRİK) Projesi’ne katılan gençlerin çektiği fotoğraflar online oylama yoluyla İstanbulluların beğenisine sunuldu. Oylamanın ardından tüm fotoğraflar İstanbul Kongre Merkezi’nde sergilendi. En çok oy alan üç fotoğrafı çeken gençler ise fotoğraf makinesi ile ödüllendirildi. HARBİYE / İSTANBUL

Fotoğrafçılık eğitimi ile başlayan proje ile 84 genç Türkiye’nin yedi bölgesine giderek kültürel incelemelerde bulundu. Aldıkları fotoğrafçılık eğitimini ziyaretleri sırasında pratiğe döken gençler gittikleri her şehirde onlarca fotoğraf ve anı biriktirdi.

EN GÜZEL KARELER İSTANBULLULARIN OYLAMASI İLE BELİRLENDİ

Projede saha çalışmalarının tamamlanmasının ardından gençlerin çektikleri fotoğraflar İstanbulluların beğenisine ve oylamasına sunuldu. 15 Aralık’a kadar https://turkiyeninrenkleri.istanbul adresi üzerinden İstanbulluların online olarak yaptıkları oylamaların ardından en çok oyu alan üç fotoğraf da seçilmiş oldu. Yapılan oylamada Doğu Anadolu Bölgesi’nde çektiği “Kavaklar” fotoğrafı ile Serrah Uçan birinci, Ege Bölgesi’nde “Çini Boyama” karesi ile Cemal Önel ikinci, yine Ege Bölgesi’nde çektiği “Tütün Sepetinin İçindeki Çocuk” fotoğrafı ile Buket Büşra Çolak üçüncü olurken, dereceye giren bu üç fotoğrafın sahibine fotoğraf makinesi hediye edildi.

İLK SERGİ İSTANBUL KONGRE MERKEZİNDEYDİ

Dereceye girenlerle birlikte projeye katılan tüm gençlerin seçtiği ikişer fotoğraf İstanbul Kongre Merkezi’nde sergilendi. Yoğun ilgi ve beğeni toplayan sergide, gençler ziyaretçilerine hem projede yaşadıkları deneyimleri, hem de çektikleri fotoğrafların hikayelerini anlattı.

“PROJEYE KATILMAK 2019’DAKİ EN BÜYÜK KAZANCIM OLDU”

Projeye Güneydoğu Anadolu Bölgesi için katılan Betül İlhan Türkiye’nin Renkleri İstanbul’un Kimlikleri ile birlikte daha önce hiç gitmediği Siirt ile tanışma imkanı elde ettiğini vurguladı. Memleketinin kültürünü ve insanlarını yakından görmekten ve tanımaktan duyduğu mutluluğu dile getiren İlhan, “Siirtliyim diyordum ama ne kadar oralıyım bilmiyorum. Proje ile kendi memleketimin insanlarını, örf, adet, yaşayış tarzı, kıyafetleri ve yemekleri ile tanışmış oldum. Bu yönden proje benim için amacına ulaştı. Ayrıca fotoğraf konusunda kendimi geliştirmek istiyordum. Bu proje buna da ön ayak oldu. Son zamanlarda kendim için ne yaptım diye sorduğumda, bu proje 2019’da benim için en büyük kazanç oldu” dedi.

“PROJE AMACINA ULAŞTI”

İstanbulluları yaptığı oylamada “Kavaklar” fotoğrafı ile birinci seçilen Serrah Uçan da projenin kendisine çok şey kattığını söyledi. Memleketlerini tanımayan gençlere bu fırsatın verilerek kendi kültürlerini ve köklerini tanımalarıyla projenin amacına ulaştığını belirten Uçan şunları söyledi: “Bu kadar samimi olacaklarını düşünmemiştim. Çünkü daha önce hiç gitmedim, onlarla tanışmadım. Ama gittiğimiz şehirlerde ve köylerde çok güzel ağırlandık, çok sıcak karşılandık.”

“AYDIN’DAKİ AFRO-TÜRKLER PROJENİN SÜRPRİZİ OLDU”

Ege Bölgesi için projeye katılan Buket Büşra Çolak ise projeden umduklarını tam anlamıyla bulduğunu söyledi. Çoğu kimsenin Anadolu’yu tanımadığına değinen Çolak, “Köylülerimizi, çiftçilerimizi tanımıyoruz. Benim amacım köylerimizde tarlalarda çalışan emekçilerimizi ön plana çıkarmaktı. Tütün Sepetindeki Çocuk ile oylamaya katılarak orada iş güç arasında tütün sepeti içinde unutulmuş, o sepet içinde kendince oyun oynayan çocuğun masumluğunu ön plana çıkarmak istedim” dedi. Memleketini ziyareti sırasında kendisi için tam da projenin ismine uygun bir sürprizle karşılaştığını dile getiren Çolak, kendisini en çok etkileyen şeyin Aydın’da yaşayan Afro – Türkler olduğunu söyledi. “Hem Afrikalı olup hem Ege şivesi ile konuşmalarını hiç beklemiyordum” diyen Çolak, “Ataları 15’inci yüzyılda ülkemize gelen, bugün ise bizim Afro – Türkler adını verdiğimiz bu insanların özellikle memleketim olan Aydın’da yaşıyor olmaları beni çok şaşırttı. Egeli olarak yaşayıp, şivesine kadar Egedekilerle aynı şekilde konuşuyorlar. Ama renklerinin farklı olmaları büyük bir sürpriz oldu” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Renkleri İstanbul’un Kimlikleri Projesi’nde çekilen ve İstanbulluların beğendiği tüm fotoğraflar önümüzdeki günlerde farklı noktalarında sergilenerek daha fazla İstanbullunun beğenisine sunulacak.

Genel5 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ5 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ5 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL5 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL5 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM5 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA5 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM5 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA5 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM5 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL5 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET5 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL6 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ6 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL6 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ6 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL6 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET6 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR6 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET6 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET6 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”