Bizimle İletişime Geç

YAZARLAR

ÜLKÜ BİRLİĞİ OLMADAN ÜLKE BİRLİĞİ OLMAZ


Günümüzde ileri medeniyet seviyesine erişmiş olan tüm ülkelerin bu güne geliş hikâyeleri, hep bir ülkü birliği etrafında toplanabilmelerine bağlı olarak oluşmuştur.


Özellikle 1. ve 2. Dünya savaşları sonrası yerle bir olan ülkelerin neredeyse 20-30 yıl sonrasındaki durumlarına baktığımızda ülkü birliğinin ne denli önemli olduğu gün gibi ortaya çıkmaktadır.

Almanya

İkinci dünya savaşı sonrasında çok büyük borçlarla bir başına kalan Almanya’nın borcu bir ara öyle büyük rakamlarla ifade ediliyordu ki, o günkü borç miktarı olan 32 milyar mark borç, GSMH’nin 200 katının da üzerindeydi…

Ancak savaşın üzerinden 10 yıl geçtiğinde borç miktarı GSMH’nin %20 si civarına inmişti.

Peki, neydi bu kadar kısa sürede savaşta yerle bir olmuş bir ülkeyi ayağa kaldıran?

Bir mucize mi gerçekleşti? Hayır, hiçbir mucize gerçekleşmedi, yanmış yıkılmış külleri tüten Almanya her bir ferdiyle ülkü birliğine inanmış, gece gündüz durmadan çalışarak üretmiş ve o dönemlerde sanayinin en büyük güçlerinden biri haline gelmişti.

Japonya

İkinci dünya savaşının bittiği ve Japonya’nın koşulsuz teslimiyeti kabul ettiği 1945 yılında, yani bundan 74 yıl önce tamamen tahrip olmuş bir ülkeydi. Savaştan sonraki 6 yıl içerisinde bile 1935 yılındaki milli gelirini yeniden yakalayamayan Japonya bu bataklıktan nasıl çıktı?

Savaş sonrası tüm sanayisi yerle bir olan, gıda sıkıntısı, açlık, sefalet içerisinde kıvranan bir ülke nasıl olmuştu da günümüzde Amerika’dan sonra dünyanın en büyük 2. Ekonomisine sahip olabilmişti?

Sadece aynı şeye inanarak, durmadan üreterek ve tasarruf ederek tabiiki. Yani ülkü birliğine inanarak birbirine sarılarak.

Buna örnek teşkil edebilecek onlarca ülke, batmış perişan olmuş haldeki ülkelerini aynı şeye inanarak ve kenetlenerek kurtarmıştır. En yakın örneklerden biri olan Güney Kore günümüzde dünyanın en önde gelen otomobil üreticisi haline gelmiş, elektronik yazılım konusunda birçok emperyalist gücü arkasında bırakmıştır.

Ülkemiz de savaş sonrası neredeyse tamamen harap bir haldeyken, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletine sunduğu ülkü etrafında birleşmek suretiyle muhteşem bir azimle toparlanarak kendi kendine yeten bir ülke haline gelebilmişti. Ancak yaklaşık 50 yıldan uzun süredir oynanan bir emperyalizm oyunuyla Türklerin ortak bir ülkü etrafında toplanması sürekli engellenerek gelişmesinin önüne engeller konuldu.

Günümüzde tüm dünyada yaşayan Türk kökenli toplumları hesap ettiğinizde neredeyse 400 milyona yakın bir nüfusa sahip olduğu görülecektir. Bağımsız 7 ülke ve yarı bağımsız 15 Türk devletinden oluşan Türk topluluğu (Türkiye, Azerbaycan, KKTC, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Sincan Uygur özerk bölgesi, Altay Cumhuriyeti, Balkar, Başkurtistan, Çuvaşistan, Dağıstan, Hakasya, Karaçay, Tataristan, Yakutistan, Gagavuzya, Karakalpakistan, Nahçıvan, Tuva) bir ülkü birliği oluşturulması haline dünyada söz sahibi olan bir güç haline dönüşecektir.

Türk dünyasının lideri konumunda bulunan Türkiye’nin tüm bu toplumlara önderlik ederek bir Türk birliği oluşturmasının zamanı gelmedi mi? On binlerce kilometre uzaklıkta olmalarına rağmen Türk nüfusun yaşam alanlarına müdahale eden ülkelere gövde gösterisi yapmanın zamanıdır artık. Türkiye bu konuda üzerine düşeni yapmalı, Türk dünyasını bir ülkü etrafında birleştirmenin yollarını aramalıdır.

Çünkü

ÜLKÜ BİRLİĞİ YOKSA ÜLKE BİRLİĞİ DE YOKTUR. Buradan kimse yanlış anlam çıkarmasın, Türklüğü yücelterek başka milliyetlere sahip insanları asimile etmek veya haklarını ellerinden alarak ikinci sınıf insan muamelesi yapmak değil amaç. Amaç, Türk’ün adalet anlayışını tüm dünyaya eskiden olduğu gibi gösterebilmektir.

NECDET TAMDOĞAN
“Sözün Başladığı Yer”

TÜM YAZILARI

Genel3 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ3 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ3 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL3 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL3 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM3 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA3 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM3 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA3 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM3 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL3 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET3 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL3 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ3 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL3 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ3 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL3 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET3 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR3 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET3 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET3 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”