Bizimle İletişime Geç

EĞİTİM

VELİLER İÇİN ÇOCUKLARINI SINAVA HAZIRLAMANIN EN EKONOMİK YOLLARI

Sınavlara hazırlanan öğrenciler için özel ders veya kurs takviyesi faydalı olduğu kadar anne-babalar için ciddi bir maliyet anlamına geliyor. Gelişmiş mobil teknolojilerden faydalanarak, alanında uzman eğitmenlerlerden online destek alarak sınava hazırlanmak ve maliyeti 10da 1 oranına düşürmek mümkün! Eğitim teknolojileri şirketi Kunduzun mobil uygulamasıyla öğrenciler sınavlara hazırlanırken veliler de önemli miktarda tasarrufta bulunmuş oluyor.

Öğrenciler üniversite giriş sınavına hazırlanırken okul derslerinden de sorumlu olduğu için yoğun ve uzun bir sürece giriyor. Bu süreçte öğrenciler kadar anne babalar da hem maddi hem manevi sıkıntılar yaşayabiliyor. Sonucun belirsizliğinden ve sürecin kimi zaman karşılanması güç maliyetinden bunalan veliler de soluğu rehberlik servislerinde alıyor.

Öğrencilerin yol arkadaşı Kunduz’un eğitmenleri, bu endişeli sürecin dengeli ve sağlıklı olarak aşılması için okul, öğrenci ve ailenin bir takım çalışması gerçekleştirmesini öneriyor. Peki, bunu sağlamak için ne yapmalı, Kunduz uygulamasının bu sürece katkısı nasıl oluyor? Bu soruların cevapları öğrencileri başarıya, aileleri ise huzura kavuşturuyor.

Veliler çocuklarını sınava nasıl hazırlamalı?

Sınava hazırlanan öğrencilerin ilk tedirginliği, sonuçlarıyla hayatının geri kalanının belirleneceği bir yarışa hazırlanması. İkinci tedirginliği ise “anne ve babama ne diyeceğim, onların yüzüne nasıl bakarım” sorusunu kendilerine defalarca sormaları. Bu nedenle uzun ve zorlu süreçte velilerin, çocuğun ikinci kaygı sebebinin gerçek ve akılcı bir temele dayanmadığına çocuğu ikna edebilmesi çok önemli.

Başarının gerçekleşmesinin önündeki en büyük engel kaygı. Ailenin çocuğunun başarısına katkı sağlaması için kaygıya tamamen engel olmak mümkün olmasa bile kaygıyı artırmaması gerekiyor. Başka bir öğrenciyle kıyaslamak, “tembel” ve “sorumsuz” gibi yargılayıcı sıfatlarla nitelemek, yapıcı olmayan eleştirilerde bulunmak ve “Sen bu kafayla başaramazsın” şeklinde yaklaşım öğrenciyi çalışmaya teşvik etmekten çok uzak olmakla birlikte, öğrencinin stresini artırıyor. Dolayısıyla anne ve babanın davranışları sınava hazırlık aşamasında çocuğun bakış açısını şekillendirmekte.

Ailenin öğrenciyi sınava hazırlaması, çocuğun planına onun izni olmadan müdahale edip denetleme yapmak olarak anlaşılmamalı. Ailenin bu süreçte çocuğunun eksik olduğu yönlerini vurgulayıp “daha çok çalışmalısın” şeklinde baskı yapmak yerine ihtiyaçlarını doğru biçimde karşılayarak destek olduğunu göstermesi gerekiyor.

Öğrencileri motive etmek çok önemli

Ailenin çocuğu motive edebilmesi ve başarısına katkıda bulunabilmesinin ilk koşulu onu anlamaya çalışmak ve anladığını göstermektir. Bu noktada doğru iletişim büyük önem taşıyor. Çocuğun, ailesinin onu her ne olursa olsun sevmeye ve hataları bile olsa desteklemeye devam edeceğini bilmeye ihtiyacı var. Anlaşıldığını ve ailesinin hiçbir koşula bağlı olmaksızın kendisini seveceğini bilen öğrenci, zorlukları ailesiyle paylaşabilir ve sorumluluklarına daha sıkı sarılır. “Sen bu kafayla başaramazsın” cümlesi yerine “sen bu zorluğun da üstesinden gelebilirsin” demek bir öğrenci için boğulmak üzereyken atılan can simidi gibidir. Öğrenciyi çalışmaya teşvik eden bir hayali varsa, anne-baba olarak kendi isteklerinizi ona empoze etmek yerine onun kararına saygı duymalısınız.

Sınava hazırlık sürecinin ekonomik boyutu

Uzun süredir varlığını sürdüren ve sınavlara hazırlık aşamasında kurtarıcı olarak görülen dershaneler kapandı ve özel kurslar, sınava hazırlık sürecindeki çocuklara kapılarını açtı. Çocuklarını özel kurslara gönderemeyen velilerin tercihi özel ders olsa da özel ders ücretleri bütçeleri zorluyor. Her ders için ayrı özel ders alınması durumunda oldukça yüksek rakamlar ortaya çıkabiliyor. Bu durumda öğrenciler gerekli desteği alamadığından hedeflediği başarıya ulaşamıyor.

Sınava hazırlık sürecinin ekonomik boyutunun etkisi yalnızca cüzdanlara ve başarıya olmuyor; büyük bir sorun baş gösteriyor: Fırsat eşitsizliği. İşte, tam da bu noktada çocuğuna yeterli desteği veremediğini düşünerek çocuğuyla birlikte stresi yaşayan velilerin de hayatının sınavına yenik başladığını düşünen öğrencilerin de imdadına Kunduz yetişiyor. “Eğitimde teknolojiden yararlanarak fırsat eşitliğini sağlamak” hedefiyle yola çıkan Kunduz, dershanelere ve özel derslere ekonomik bir alternatif oluyor. Dershane ve özel derse göre en az 10 kat daha hızlı, 10 kat daha ekonomik olan Kunduz uygulaması, öğrencilerin 13 farklı derste sorularını diledikleri zaman sormalarına olanak tanıyor. Üstelik öğrenciler “eğitim koçluğu” yardımı da alabiliyor.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yap

Yorumlar...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel6 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ6 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ6 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL6 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL6 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM6 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA6 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM6 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA6 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM6 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL6 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET6 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL6 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ6 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL6 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ6 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL6 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET6 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR6 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET6 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET6 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”