Bizimle İletişime Geç

GÜNDEM

YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ 10. YILINI SARAYBOSNA’DA COŞKUYLA KUTLADI

Yunus Emre Enstitüsü 10. yılını, dünyaca ünlü Türk müzisyen ve besteci Ömer Faruk Tekbilek’in Saraybosna’daki tarihi Saraybosna Kütüphanesi’nde (Vijecnica) verdiği konserle kutladı. Geniş katılım gerçekleşen konseri, Türkiye Cumhuriyeti Bosna-Hersek Büyükelçisi Haldun Koç ve AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş da takip etti.

Enstitü’nün yurt dışında açılan ilk merkezinin açıldığı 17 Ekim tarihine denk getirilen konserde, dünyaca ünlü müzisyen bağlama, ney, darbuka, zurna, bendir ve def gibi Türk kültürünün güzide enstrümanlarını icra etti. Konsere dair görüşlerini aktaran başarılı müzisyen Tekbilek: “Biz çaldığımız zaman dua halindeyiz, oyundayız; birbirimize zevk veriyoruz. Yunus Emre Enstitüsüne kültürümüzü insanlara anlatma fırsatı verdiği için teşekkür ediyorum.” dedi.

2009 yılından beri Türkiye’nin dünya ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmek ve kültürel bağlarını artırmak ilkesiyle faaliyet gösteren Türkiye’nin başat kültürel diplomasi kurumu Yunus Emre Enstitüsü, dünyaca ünlü Türk müzisyen ve besteci Ömer Faruk Tekbilekönderliğinde gerçekleşen konser serisiyle 10. yılını kutluyor.

Bu kapsamda, 17 Ekim 2009’da Bosna Hersek’te açılan ve Enstitü’nün yurt dışında açılan ilk merkezi olan Saraybosna Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin açılış tarihine denk getirilen ve tarihi Saraybosna Kütüphanesi’nde (Vijecnica) gerçekleşen 10. yıl konserinde Tekbilek‘e Türk sanatçılar Mehmet Bahadır Şener ve Murat Tekbilek, İtalyan sanatçı Federico Ferrandina, Yunan sanatçılar Ioannis Dimitriadis ve Christos Lampropoulos ile İsrailli sanatçı Shlomo Deshet eşlik etti. Konseri ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Bosna-Hersek Büyükelçisi Haldun Koç ve AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş da takip etti.

Bağlama, ney, darbuka, zurna, bendir ve def gibi enstrümanları ustalıkla çalan Tekbilek, katılımcılara Türk ezgilerinin en güzel örneklerinin büyük bir uyumla bir araya geldiği eserlerini icra etti.

Herkesin ilgisi, bakışlarındaki enerji bizi çok duygulandırdı

Düzenlenen 10. yıl konserlerine dair görüşlerini paylaşan Ömer Faruk Tekbilek: “Hepimiz çok heyecanlandık. Konserde maşallah herkesin ilgisi, tepkisi, bakışlarındaki enerji bizi çok duygulandırdı. Çok mutluyum, mutluluğumu kelimelerle izah edemem. Müzisyen olarak, sanki ağacı ekiyorsunuz da meyve veriyor, meyveyi yiyorsunuz gibi hissediyorum.”ifadesini kullandı. Tekbilek, sözlerinin devamında: “Malumunuz herkes iltifat ediyor ve o müzikten aldıklarını paylaşıyor. Biz grup olarak birbirimizi çok seviyoruz, çok saygımız var. Çaldığımız zaman dua halindeyiz, oyundayız; birbirimize zevk veriyoruz.” diyerek hislerini dile getirdi.

Yunus Emre Enstitüsünün faaliyetlerine de dikkat çeken dünyaca ünlü müzisyen: “Sağ olsunlar bizim bu kutlu görev,; kültürümüzü insanlara anlatmayı paylaşmayı gerçekleştirmemize önayak oluyorlar. Bu tip faaliyetlerle insanlar kültürümüzü tanıma fırsatı buluyorlar, hepsi gökkuşağı gibi bütün renkleri görmüş oluyorlar. Bu vazifeyi bana vermiş oldukları için mutluyum, şükran doluyum.” dedi.

Enstitü’nün 10.yıl sergisi katılımcılardan ilgi gördü

Konserin ardından, Yunus Emre Enstitüsünün faaliyet gösterdiği 2009 yılından bu yana yurt dışında gerçekleştirdiği etkinliklerden fotoğraflar, sergi salonunda katılımcıların beğenisine sunuldu.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yap

Yorumlar...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel5 ay önce

Ünlü Oyuncu Gizem Karaca Muğla’nın Yerel Tohumlarını Tercih Etti

KOCAELİ5 ay önce

Gölcük’te orta refüjler ve üçgen adalar yeşilleniyor

EKONOMİ5 ay önce

MAYIS AYINDA TOPLANAN VERGİ HASILATI YÜZDE 3,4 ARTTI

GÜNCEL5 ay önce

CAN DOSTLARIN BAKIMLARI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BARINAĞINDA YAPILDI

İSTANBUL5 ay önce

MOBİL ATIK ARACI KADIKÖY YOLLARINDA

GÜNDEM5 ay önce

İzmit Belediyesi yeni araç filosu henüz kente gelmeden ilgi odağı oldu

ANKARA5 ay önce

APARTMAN YÖNETİCİLERİ BAŞKENT MOBİL’DE

EĞİTİM5 ay önce

Muğla Büyükşehirden Online Sınav

ANKARA5 ay önce

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

EĞİTİM5 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR LGS SINAVINA GİREN ÖĞRENCİLERE MASKE DAĞITTI

GÜNCEL5 ay önce

Maltepe’nin hava kalitesi ölçülüyor

SİYASET5 ay önce

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İLGEZDİ: “YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ AKTÖRLERİ İHBARCILAR! SAATTE 20 YENİ İHBAR”

İSTANBUL6 ay önce

İMAMOĞLU’NUN ADALAR GEZİSİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SONA ERDİ

KOCAELİ6 ay önce

İzmit Belediyesi yağmur sonrası yolları temizliyor

GÜNCEL6 ay önce

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARITMA TESİSLERİNDE SUYA CAN VERİYOR

KOCAELİ6 ay önce

Başkan Büyükakın’dan öğrencilere müjde

GÜNCEL6 ay önce

Bakan Selçuk: 1 milyon 680 bin haneye yardım ulaştırdık

SİYASET6 ay önce

Erdoğan’ın katıldığı toplantıdaki öneri: Ayasofya’da ilk namaz 15 Temmuz’da kılınsın

SPOR6 ay önce

Nihat Özdemir, Fenerbahçe’den istifa etti!

SİYASET6 ay önce

Bakan Soylu: Musibetleri kaynağında yok etmeye çalışıyoruz!

SİYASET6 ay önce

“Davet etmiyoruz, etmeyeceğiz de”